2 תרומות, 4 נתרמים

פיצול והשתלת קרנית. צילום: רמב
פיצול והשתלת קרנית. צילום: רמב"ם

בבית החולים רמב"ם מפצלים שתי תרומות קרנית להשתלה והצלת ראייתם של ארבעה מטופלים

בזכות מכשור חדש ומתקדם בבית החולים רמב"ם בחיפה, התאפשר לאחרונה לפצל תרומה של שתי קרניות בלבד, לארבעה נתרמים שונים.

קרנית היא הכיפה הקדמית שנמצאת, כמו חלון שקוף, בחלק הקדמי ביותר של העין. קיימים מקרים בהם נדרשת החלפה שלה בשל פגיעה ברקמה העדינה הזו, מה שעשוי להעמיד מטופלים רבים בתור ממושך לתרומת קרניות. כיום, באמצעות מכשור מתקדם במחלקת עיניים שבקריה הרפואית רמב"ם, ניתן לפצל תרומת שתי קרניות מתורם אחד ולהציל באמצעותן את ראייתם של עד ארבעה אנשים.

ד"ר שמואל גרפי. צילום: רמב"ם

עד לפני מספר שנים, כשהתעורר הצורך בהחלפת את כל הקרנית במקרה של מחלה, תרומת קרניות ופיצול חלק מרקמות הקרנית לשניים, התבצעה באופן ידני. הצלחת ההליכים הללו הייתה תוצאה ישירה של המיומנות הכירורגית של הרופא המטפל והניסיון שאותו צבר. בשנים האחרונות, עם כניסת מכשור מתקדם ומדויק יותר, ניתן לפצל את הרקמה החולה בקרנית ולחליף אותה ברקמה הרלוונטית. כלומר אם רק רקמה אחת חולה, ניתן להחליף אותה ברקמה תואמת המגיעה מתרומת קרנית.

הליך החיתוך המדויק באמצעותו נשלפת הרקמה התואמת, נקרא מיקרוקרטום (Microkeratome) והוא ניתן לביצוע באופן ידני או באמצעות מכשור ייעודי. לאחרונה נכנס לשימוש במחלקת עיניים ברמב"ם מכשור מתקדם של חברת "מוריה", דבר המאפשר לבצע את ההליך באופן מדויק במיוחד. המכונה החדישה מסייעת לצוות המטפל לדקק את הקרנית במהלך הניתוח, באופן כזה המאפשר לשלוף את הרקמה הרצויה להשתלה, להקטין באופן משמעותי את כמות הסיבוכים ולקצר דרמטית את תקופת ההחלמה.

ד"ר סרג'יו סוצ'אה. צילום: רמב"ם

ד"ר סרג'ו סוצ'אה, רופא בכיר במחלקת עיניים ברמב"ם: "בעבר הקרנית חולקה כדי להשתיל את השכבות שלה. אם היינו רוצים להשתיל את השכבה הקדמית היינו צריכים לוותר על השכבה הפנימית בגלל ההליכים הכרוכים בהכנה והחיתוך הלא מדויקים. אם היינו רוצים להשתיל את החלק הפנימי, החלק הקדמי לא היה מספיק עבה לשימוש. כיום – בזכות המכשור החדש, הגענו לדיוק כזה שמאפשר לנו לחלק את קרנית שעובייה 500 מיקרון, כך שהחלק הקדמי מספיק עבה להשתלה, עובי שנע בין 400 ל-450 מיקרון והחלק האחורי שלה עומד על עובי של 100 מיקרון. השילוב של שתי התכונות הללו משפרות מאד את התוצאות הניתוח".

ד"ר שמואל גרפי, רופא בכיר במחלקת עיניים ברמב"ם, מסכם: "הציוד החדש מאפשר לפצל את הקרנית לשניים. המשמעות היא שבמקרה של תרומה של שתי קרניות נפרדות מתורם אחד, ניתן להציל את ראייתם של ארבעה אנשים נפרדים, כפי שנעשה לאחרונה ברמב"ם".

הקליקו כאן לצפייה בסרטון שצולם והופק על ידי רמב"ם להמחשת יכולות המערכת החדשה.