תרופה חדשה לאלצהיימר

ד״ר נועה ברגמן, המטופל ירמיהו קוזרי וד״ר תמרה שיינר. צילום: ג׳ני ירושלמי
ד״ר נועה ברגמן, המטופל ירמיהו קוזרי וד״ר תמרה שיינר. צילום: ג׳ני ירושלמי

לראשונה בישראל ולראשונה מחוץ לארצות הברית: בבית החולים איכילוב מטפלים בחולי אלצהיימר בתרופה חדשה פורצת דרך

לראשונה בישראל, ובפעם הראשונה בעולם מחוץ לארה"ב, ניתנה בבית החולים איכילוב בתל אביב תרופה חדשה לטיפול במחלת אלצהיימר. מדובר בתרופה פורצת דרך בשם Aducanumab אשר ניתנת בעירוי לאנשים שאובחנו עם מחלת אלצהיימר בשלבים המוקדמים של המחלה, ומטרתה לעכב את הפגיעה במוח והפגיעה התפקודית הנגרמת מהמחלה. התרופה אושרה לשימוש על ידי FDA לפני חודשים ספורים ומהווה תקווה חדשה לחולים במחלה חשוכת מרפא זו.

לדברי ד״ר נועה ברגמן, מנהלת השירות לנוירולוגיה קונגטיבית באיכילוב: ״אני תקווה כי טיפול זה הנו תחילתו של עידן חדש שבו חולים עם מחלת אלצהיימר יוכלו לקבל טיפול שיעכב את ההתדרדרות הקוגניטיבית ויאפשר להם איכות חיים טובה יותר לאורך זמן".

ירמיהו קוזרי, בן 57, שאובחן לאחרונה עם מחלת אלצהיימר ביחידה הקוגניטיבית באיכילוב הוא הישראלי הראשון שקיבל את התרופה פורצת הדרך: "כל חיי עבדתי בשירות המשטרה, לפני כשלוש שנים באמצע מטווח ירי שמתי לב שפיספסתי את המטרות, ואז הבנתי שמשהו אינו כשורה איתי. כאשר בישרו לי שאני חולה באלצהמייר בגיל כה צעיר, חשבתי שהשמיים נפלו עלי. כשהציעו לי להתחיל בטיפול החדש לא היססתי לרגע. אני יודע שלמטווח אני כבר לא אוכל לחזור, אבל אני עדיין גבר צעיר עם מטרות וחלומות. אני מקווה שהטיפול החדש יוכל לעזור לי להגשים אותם".

ד״ר תמרה שיינר, נוירולוגית ומנהלת תחום טיפולים מתקדמים למחלת אלצהיימר באיכילוב, מסכמת: ״מדי יום אני חווה את הקושי של המטופלים ובני משפחותיהם בהתמודדות עם אובדן יכולות החשיבה והעצמאות. אנו נעשה הכול להמשיך לעמוד בחזית הרפואה ולקדם טיפולים חדשניים לטיפול ומניעה של דמנציה".