תרופה אימונותרפית לסרטן

המנכ
המנכ"ל דוד הראל. צילום: יח"צ

חברת CytoReason הישראלית תשתמש במודלי המחלה החישוביים שלה, כדי לעזור לחברת התרופות הגרמנית Merck, לאפיין אוכלוסיות חולים ולתעדף תרופות ואפשרויות טיפול

חברת בינה מלאכותית מתל אביב, CytoReason – המפתחת מודל מחלה חישובי של גוף האדם לגילוי ופיתוח יעיל יותר של תרופות קליניות – הודיעה היום על שיתוף פעולה עם חברת התרופות הגרמנית Merck. יחד הן תעבודנה על אפיון תרופה אימונותרפית מובילה של Merck.

לתרופות שונות, שנוצרו לטיפול באותה מחלה, עשויות להיות השפעות שונות על מטופלים בהתאם לאינטראקציה שבין מנגנון הפעולה של התרופה (MoA) ובין המאפיינים האינדיבידואלים של המטופל. CytoReason תשתמש בפלטפורמת ה-AI ובמודלי המחלה החישוביים שלה כדי להתמודד עם ההיפותזה של Merck, וכך תוכל לספק הבנה מעמיקה יותר לגבי מנגנון הפעולה של התרופה (MoA).

CytoReason תנתח נתונים שנאספו ממאות מטופלים בשלב הראשון והשני של המחקר הקליני כדי לאפיין אוכלוסיות חולים רלוונטיות, וכדי לתעדף סוגי גידולים שונים, עבורם התרופה תהיה היעילה ביותר.

"אנחנו נרגשים לעבוד עם הצוות המוכשר של Merck", אמר דוד הראל, מייסד שותף ומנכ"ל CytoReason. "מאגר הנתונים הרפואיים העשיר של Merck והמומחיות שלהם בתחום האימונו-אונקולוגיה, יחד עם טכנולוגיית ה-AI המתקדמת שלנו יאפשר לנו ליצור מודלים מדויקים יותר של המחלה. שיתוף הפעולה ביננו יוכל להצביע על סוגי הגידולים הסרטניים עבורם התרופה תהיה יעילה, דבר שעשוי להציל את חייהם של מיליוני חולי סרטן ברחבי העולם".

CytoReason היא חברת סטארט-אפ טכנולוגית שפיתחה מודל חישובי של גוף האדם. החברה אוספת נתונים קנייניים מחברות תרופות ומשתמשת בהם כדי לדמות מחלות אנושיות – רקמה אחר רקמה, תא אחר תא. בעזרת מאגר המידע והפלטפורמה המובנית של CytoReason, חברות פארמה וביוטכנולוגיה יכולות לזהות הזדמנויות חדשות, לקצר שלבי ניסוי, להפחית את עלויות הפיתוח ולהגדיל את הסבירות לקבלת אישור. עד כה, שש מתוך עשר חברות הפארמה המובילות בעולם משתמשות בטכנולוגיה של CytoReason.