שיתוף מחקרי: "מכבי" והאמירויות

טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, עם אמיר חייק, שגריר ישראל באמירויות ומנכל SEHA, סעד אל קוואתי
טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, עם אמיר חייק, שגריר ישראל באמירויות ומנכל SEHA, סעד אל קוואתי

SEHA, ארגון הבריאות המוביל באמירויות, חתם על הסכם ראשון עם גוף ישראלי – קופ"ח מכבי. סנונית ראשונה: מחקר ביג דאטה משותף לחקר החוסר בוויטמין D הנפוץ בכל המזרח התיכון

מכון המחקר והחדשנות של מכבי (KSM) וארגוני הבריאות המובילים של איחוד האמירויות חתמו על הסכמים אסטרטגיים רחבי היקף למחקר רפואי משותף לקידום מחקרים רפואיים משותפים וחדשנות טכנולוגית בין שתי המדינות. ההסכמים נחתמו השבוע באבו דאבי, בין ד"ר טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי (KSM), לבין נציגי גופי הבריאות: מנכ"ל G42 Health חברת הבריאות מהמובילות באמירויות האחראית על פרויקט הגנום האמירתי, אשיש איף קושי (Ashish Ipe Koshy), ומנכ"ל SEHA, ארגון הבריאות המוביל באמירויות, סעד אל קוואתי (Mr. Saeed Al Kuwaiti). מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM הוא הגוף הישראלי הראשון לחתום עם ארגון SHEA. בחתימת ההסכמים נכחו גם שגריר ישראל באיחוד האמירויות, אמיר חייק, ואביעד תמיר, הנספח הכלכלי באיחוד האמירויות.

ההסכמים מתמקדים בקידום עולם המחקר הרפואי על-ידי שילוב יכולות ביג דאטה עם מחקר גנטי ומחקר קליני בחתירה אל עבר רפואה מותאמת אישית, וכן שימת דגש על חדשנות רפואית וגיבוש האקוסיסטם האזורי לזירת מחקר משותפת. המחקרים יעסקו בתחומים מגוונים ביניהם סרטן, מחלות לב וכלי דם, סוכרת ועוד. ההסכמים באבו דאבי מגיעים על רקע שיתופי פעולה מחקריים שכבר מתנהלים בימים אלה, ביניהם מחקר משותף לחקר החוסר בוויטמין D והשלכותיו הרפואיות- בעיה שנפוצה בכל אזור המזרח התיכון, וכן שיתופי פעולה ראשוניים למחקר רפואי משותף עם משרד הבריאות האמירתי.

לפני כחודש נחתם הסכם גדול נוסף בין מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM לבין מערכת הבריאות של בחריין. בהמשך צפויים הסכמים עם מדינות נוספות. ד"ר טל פטלון, מנהלת KSM מכון המחקר והחדשנות של מכבי אמרה כי: "זהו צעד חשוב נוסף במסע שיתופי הפעולה המחקריים שלנו עם מדינות האזור לפיתוח אקוסיסטם חדשני משותף שיקדם מחקר ופיתוח לרפואה מתקדמת ומותאמת אישית תוך יצירת בידול למזרח התיכון"

שגריר ישראל באיחוד האמירויות, אמיר חייק, אמר: "אנו שמחים וגאים על עוד צעד משמעותי לקידום היחסים בין מדינת ישראל ואיחוד האמירויות. תחום הרפואה הוא תחום חשוב במיוחד לשתי המדינות ושיתוף פעולה מסוג זה יתרום לקידום בריאות התושבים במדינותינו ובאזור כולו".

דר טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, אמיר חייק, שגריר ישראל באמירויות, מנכל G42, אשיש איף קושי, וסמנכל תפעול G42, פאהד אל מרזוקי_

אודות מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM – קאהן, סגול, מכבי: מכון המחקר והחדשנות של מכבי שירותי בריאות, הוקם ב-2016 בשיתוף מוריס קאהן וסמי סגול ומנוהל על ידי ד"ר טל פטלון. ל- KSM גישה ייחודית למאגר מידע גדול של למעלה מ- 2.5 מיליון חברים עם 30 שנות איסוף נתונים דיגיטליים. המכון פועל במגוון רחב של תחומי בריאות המשפיעים על מטפלים ומטופלים ברחבי העולם. ראשית, פועלת במכון יחידת חדשנות וביג דאטה, שעושה שימוש במקורות נתונים מתקדמים וטכנולוגיות בינה מלאכותית. KSM הקים את הביובנק הגדול בישראל, "טיפה למחקר", אשר מכיל למעלה מ-800,000 דגימות. בנוסף, יחידת מחקר קליני ומחלקת מחקר אפידמיולוגי עטורת פרסים. כל מחקרי המכון מתבצעים על נתונים מותממים (אנונימיים ללא פרטי זיהוי) ובאישור ועדת האתיקה. בתקופת מגפת הקורונה הוביל מכון KSM מחקרים רבים ומשמעותיים אודות יעילות החיסונים, סיכויי הדבקה ועוד. מחקרים אלה עוררו שיח רחב בהיקפים גלובליים גדולים והגיעו לעשרות מיליוני סקירות במגזינים רפואיים מובילים. KSM מוביל שיתופי פעולה עם חוקרים ידועים, מוסדות אקדמיים, חברות תרופות, סטארטאפים וחברות טכנולוגיה כדי לקדם פריצות דרך רפואיות, כמו גם שיתופי פעולה בתוך מערכת הבריאות העולמית המאפשרים תגליות ופתרונות פורצי דרך שמעצבים את עתיד הבריאות.