רפואת ספורט להמונים

Sports-Medicine
Sports-Medicine
צילום: שטרסטוק

רפואת הספורט מיועדת לא רק לספורטאים מקצועיים כמו פעם. ריבוי העיסוק באימון גופני, בכל מקום ובכל הגילאים, הוביל ליותר ויותר פציעות ספורט ולפיתוח רפואת הספורט בארץ

לאור המודעות ההולכת וגוברת לחשיבות האימון הגופני, רבים עוסקים בספורט חובבני. לאור העלייה בפעילות הגופנית, ישנם גם פציעות במהלך הפעילות. רפואת הספורט כבר לא מיועדת רק לספורטאים המקצוענים. מדובר בענף רפואי שהתפתח בשנים האחרונות, ומקיף את כל התחומים הקשורים לפעילות גופנית, בכל הרמות, מחובבנים ועד לספורטאי על.

הספורטאי החובב משלב ספורט בחיי היומיום לצרכי הנאה ובריאות, לעתים גם עם צורך בהישגיות, על ידי השתתפות בתחרויות ושיפור הישגים. הוא נוטה להשתמש ברפואת הספורט לא על בסיס קבוע, אלא לפי הצורך במצבי פציעות, או בשלבים של רצון לשיפור הישגים. כיוון שהוא מקדיש פחות זמן לאימונים קבועים, בהשוואה לספורטאי הבכיר, הוא עלול לסבול מפגיעות חוזרות.

ספורטאי מתחיל, פעמים רבות בגיל מעט מתקדם, אשר מתחיל בפעילות ספורטיבית לאחר הפסקה ארוכה, או ללא רקע קודם בספורט – מועד לפציעות ספורט. הוא מונע מלחץ חברתי, או ממניעים אישיים ותדמיתיים, רצון לפתח כשר גופני, ועוד. במקרים כאלה פעמים רבות הספורטאים המתחילים נוטים לעשות פעילות בסגנון מהיר מדי, ובהיקף רחב מדי, עם נטייה להיפגע ולפתח פציעות מתמשכות.

רפואת הספורט עוסקת גם בהשפעות החיוביות של הפעילות הגופנית על מצבי מחלה מרובים ומניעתם. היא מהווה אמצעי טיפולי במחלות מתמשכות, ואחד מנדבכי הרפואה המונעת, העוסקת במניעת מחלות לב, במניעת השמנה, בטיפול בסוכרת, ביתר לחץ דם, בדלקת מפרקים ראומטית ועוד. תחומי רפואת הספורט מאפשרים ביצוע אימונים ופעילות בצורה יעילה יותר המותאמת אישית לכל אדם, ובנוסף טיפול יעיל ומכוון לאנשים הפעילים גופנית במקרים של פגיעות ומחלות כתוצאה מהפעילות.

רופא הספורט מגיע מתחומי הרפואה הכללית, רפואת המשפחה או הרפואה הפנימית. ההשתלמות בתחומי רפואת הספורט נמשכת בין שנתיים לארבע שנים. התחום מרכז ומטפל בכל תחומי רפואת הספורט ומפנה את המתאמן לפתירת בעיותיו, פציעות ועד לתכנון אימונים מותאמים אישית.

תזונת הספורט מטפלת בתחום המיוחד של שימוש והחזרת מקורות האנרגיה, שבהם משתמש הגוף, בעומסים משתנים. לאנשים הפעילים גופנית קיימים לעתים צרכים שונים מהאוכלוסייה הכללית. בנוסף, עליהם לדאוג להחזרת מקורות האנרגיה, על מנת לאפשר התאוששות מהירה ואפשרות לבצע אימונים נוספים. לספורטאים יש בעיות תזונתיות המיוחדות להם ועל מטפל להיות ערני להם על מנת למנוע נזקים ארוכי טווח.

מקור המידע – אתר "קופת חולים כללית", אתר "קופת חולים מכבי".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן