שמירת חנייה

האחות ריקי בן דוד בחניון בו יילדה את התינוקת. צילום: הדסה
האחות ריקי בן דוד בחניון בו יילדה את התינוקת. צילום: הדסה

ריקי בן דוד, האחות הראשית של מרפאות ביה"ח הדסה בבית שמש, יילדה תינוקת בחניון המרפאות

אני אחות בהדסה כבר 30 שנה, וזו הפעם הראשונה שבה יילדתי", מספרת ריקי בן דוד. "הייתי במקום הנכון לסייע ולקבל לידיי את התינוקת המתוקה, שנולדה בדיוק ביום שבו פתחנו את המתחם החדש של הדסה בבית שמש, וכשראיתי תינוקת חיונית, בריאה, הנחתי אותה על הבטן של האמא והתרגשתי יחד איתה".

זה בהחלט לא היה יום עבודה שגרתי עבור ריקי בן דוד, אחות מנוסה וותיקה מהמרכז הרפואי הדסה. בימים אלה נפתח מערך המרפאות החדש של הדסה בעיר בית שמש והעבודה רבה בקבלת החולים הראשונים לטיפול. "נבחרתי להיות האחות האחראית של 'הדסה בית שמש' ובדיוק התחלנו לקבל את המטופלים הראשונים במרפאות שלנו", מספרת ריקי בן דוד בהתרגשות. "אנחנו עובדים כאן מסביב לשעון כדי לאפשר לתושבי בית שמש להנות ממרפאות שקרובות להן לבית, עם רופאי הדסה והצוות שהם מכירים מבתי החולים בעין כרם ובהר הצופים".

כבר ביום העבודה הראשון בבית שמש, חוותה ריקי בן דוד אירוע יוצא דופן בהחלט, כשנקלעה למקום הנכון בזמן הנכון. "כשקיבלתי את תפקיד האחות הראשית כאן במתחם הדסה החדש, ידעתי שאתחיל במשהו חדש לגמרי, ואגלה עוד צדדים בסיעוד שפחות נחשפתי אליהם. אבל ליום ראשון כזה בתפקיד לא ציפיתי", היא מחייכת. "יצאתי אל החניון התת קרקעי שמתחת למתחם החדש שלנו", היא מספרת. "פתאום הבחנתי בהתרחשות ודרמה גדולה ליד אחד הרכבים. ניגשתי לשם וראיתי בתוך הרכב אישה בהריון מתקדם והבחנתי שהיא בירידת מים. מייד פתחתי את הדלת והשכבתי את המושב לאחור והרמתי לה את הרגליים, כדי שהיא תשכב בנינוחות אחורה. פעלתי במהירות, הראש עובד כמעט על אוטומט, כל הידע המוקדם והניסיון מתכנסים לכמה רגעים סופר חשובים".

"התינוקת יצאה ישירות אל הידיים שלי, ברגע אחד מרגש ומפעים", היא מתארת בהתרגשות. "בחנתי אותה מכל כיוון, בדקתי שהיא במצב טוב וראיתי תינוקת חיונית, בצבע ורדרד, וכשבכתה ידעתי שהיא בסדר גמור. הנחתי אותה על הבטן של האמא וזה היה באמת רגע מיוחד. בשלב הזה דאגתי לחימום התינוקת והאמא, בדקתי שהאמא חשה בטוב והיא בסדר, כיסיתי אותן בבגדים שהיו סביבי ובג'קט של האבא והצעתי לה להניק את התינוקת. בהמשך פינה אותה אמבולנס למחלקת היולדות בבית החולים".

ריקי, אחות וותיקה בהדסה, עדיין נרגשת מן האירוע. "אני אחות כבר 30 שנה, כל השנים עבדתי במחלקות שונות בהדסה וצברתי המון ניסיון אבל לא הזדמן לי ליילד. זכיתי בחוויה טובה ובאמת הרגשתי שעזרתי באותם רגעים והיום בטקס הרשמי של פתיחת המתחם יהיה לי באמת מה לספר לכולם".

"זו לא הפעם הראשונה שבה אני מסייעת בשטח, מתוקף התפקיד שלי בהדסה", היא מספרת. "לפני כמה שנים נסעתי מביתי בבית שמש וליד המושב מסילת ציון נקלעתי לזירת תאונה קשה. טרנזיט ובו 15 אנשים התנגש בעוצמה במשאית. על הכביש נגלו לי 15 פצועים והתחלתי להגיש עזרה. עד שהגיעו שני מסוקים ואמבולנסים הייתי איתם בשטח, עוברת מאחד לשני ומטפלת במי שאפשר. ביום שלמחרת פגשתי את כל הפצועים במחלקות בהדסה עין כרם, במהלך המשמרת שלי והם זיהו אותי. אני עוסקת במקצוע מדהים שמלווה אותך 24/7", מסכמת ריקי. "אני אחות תמיד. זה לא משנה אם את בבית החולים או מחוצה לו, תמיד תוכלי להגיש עזרה רפואית ולסייע בהצלת חיים, כשאת במקום הנכון בזמן הנכון".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן