קורונה ומחלות זיהומיות אחרות

פרופ' יונת שמר אבני, מנהל המעבדה לווירולוגיה. צילום: סורוקה
פרופ' יונת שמר אבני, מנהל המעבדה לווירולוגיה. צילום: סורוקה

מחקר של בית החולים סורוקה, וכללית מחוז דרום, מצא קשר בין ההקלות בסגרים, לבין תפוצת מחלות זיהומיות אחרות: הסגרים הובילו לשינוי בתפוצת מחלות זיהומיות אחרות, חוץ מקורונה

בית החולים סורוקה בבאר שבע, וקופת חולים כללית מחוז דרום, הובילו מחקר שבדק את הקשר בין ההגבלות החברתיות בעקבות ה COVID 19 (שלושת החודשים הראשונים לאחר ההקלה בהגבלות בחודשים אפריל-יוני 2021), לבין שינויים בתפוצת מחלות זיהומיות אחרות בקרב האוכלוסייה בישראל. צוות החוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה ומכללית מחוז דרום כלל את: פרופ' יונת שמר אבני, מנהלת המעבדה לווירולוגיה בסורוקה; ד"ר עמר דוד שמעון, מומחה ברפואת משפחה ומנהל מרפאת בני דקלים של כללית מחוז דרום; ד"ר נורם או-רורק; וטל מיכאל, סטודנט לרפואה בכללית מחוז דרום. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת JAMA OPEN NETWORK .

המחקר השווה בין שנת 2021 לבין שנת 2017, ובוצע בקרב 390 אלף מטופלים במרפאות בקהילה בישראל. נמצאה עלייה בשנת 2021, בהשוואה לשנת 2017, בתחלואה נשימתית ובזיהומים במערכת העיכול בקרב ילדים בגילאי 0-3, ועלייה בזיהומים נשימתיים בקרב כל קבוצות הגיל במהלך 3 החודשים לאחר הסרת מגבלות ההתכנסות. הממצאים מצביעים על כך שהסגרים הובילו לא רק לשינוי סביבתי – אלא גם לשינויים אפשריים במערכת החיסון שלנו בגלל הריחוק הסביבתי (עלייה בתחלואה בקרב בני 0-3 שלא נחשפו מעולם לקורונה, לאחר הקלת הסגרים, ביחס לבני 0-3 בשנים קודמות). ייתכן והממצאים מעידים כי חל שינוי במערכת החיסון של הילדים, אך נדרש מחקר המשך לבדיקת הנושא.

מגמות התחלואה שנצפו בישראל במסגרת המחקר, חזו את המגמות שהתרחשו במדינות אחרות לאחר ההקלות בהגבלות הקשורות ל-COVID-19, במיוחד עם האתגרים המתמשכים של הזנים של נגיף הקורונה. פרופ' יונת שמר אבני, מנהל המעבדה לווירולוגיה בסורוקה, מסבירה: "לאחר מתן החיסונים הוסרו מגבלות התקהלות ושימוש במסכות. כתוצאה מכך הייתה עליה בתחלואה נשימתית של האוכלוסיה הכללית שאינה אופיינית לעונה. בקרב ילדים עד גיל 3, הייתה גם עליה בתחלואה של מערכת העיכול. כך שלמרות הירידה בתחלואה ישירה של covid 19 ,האוכלוסייה חוותה גל תחלואה לא שיגרתי באביב, שחזה את מה שקרה אחר כך בשאר האוכלוסייה בעולם".

ד"ר עמר דוד שמעון, מומחה ברפואת משפחה מנהל מרפאת בני דקלים, כללית מחוז דרום: ״ מאז התפרצות מגיפת הקורונה הבחנו בעלייה משמעותית במחלות זיהומיות שכיחות שלא בעונתן ולא בעוצמתן. כלומר, בעקבות הסגרים, שיעורי התחלואה הזיהומית בקהילה השתנתה. מחלות זיהומיות, כמו דלקות ריאה, שמתפרצות בעיקר בחורף, הופיעו בקיץ או באביב ובמספרים גבוהים משמעותית משנים קודמות. בעוד שחווינו הקלה מסוימת בהדבקות זני הקורונה, מחלות ויראליות אחרות התפרצו ביתר שאת".

ד"ר עמר מסכם: " למחקר משמעות ברורה עבור מקבלי ההחלטות במערכת הבריאות: יש חשיבות להיערכות מותאמת למציאות המשתנה. כ- 90% מהרפואה בישראל ניתנת במרפאות הקהילה, ועל כן היערכות נכונה תסייע במניעת ובהתמודדות עם התפרצויות אפידמיות נוספות, המשליכות על חיי היום יום של כולנו בתחומי הבריאות, החינוך, הביטחון והכלכלה".