פי 2.6 נוגדנים בילודים

החוקרים ד
החוקרים ד"ר ניר קוגלמן, ד"ר ראובן קידר ופרופ' עופר לביא. צילום: אלי דדון

מחקר, שנערך ב-130 יולדות שקיבלו חיסון (בוסטר) שלישי, גילה כי לתינוקות שנולדים יש יותר נוגדנים בדמם, מאשר לאימהותיהם

מחקר שערכו מומחי המרכז הרפואי כרמל בחיפה, בנשים בהיריון שקיבלו מספר חיסונים לקורונה, מעלה כי רמת הנוגדנים בתינוקות שנולדו הייתה גבוהה פי 2.6 מאשר אצל אימהותיהם – וכל זאת למרות שהחיסון האחרון (הבוסטר) ניתן לפני כארבעה חודשים. רמות החיסון היו גבוהות מספיקות כדי להגדיר את התינוק כמחוסן. "אני פונה לנשים בהיריון גשו לקבל את החיסון, זה מאוד חשוב לכן ולתינוק", אומר פרופ' עופר לביא, מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל. המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי JAMA Pediatrics.

פרופ' עופר לביא יחד עם החוקר הראשי במחלקה, ד"ר ניר קוגלמן, מסבירים: "מחלת הקורונה יכולה להוביל למחלה נשימתית קשה בנשים בהריון ובנוסף להוביל לסיבוכים במהלך הריון והלידה. אנו יודעים שהחיסון לקורונה יוצר תגובה חיסונית בנשים בהריון בדומה לנשים שאינן בהריון. בנוסף, הוכח שחיסון לקורונה בהריון הוריד באופן משמעותי את הסיכון לחלות בנגיף".

החוקר הראשי ד"ר ניר קוגלמן. צילום: אלי דדון

מחקר קודם שנערך בעולם מצא שחיסון קורונה בשליש השלישי של ההיריון, הוביל לתגובה חיסונית חזקה אצל האם עם העברת נוגדנים ליילוד. באופן אידיאלי, חיסון נשים בהריון צריך להוביל להגנה כמה שיותר ממושכת מתוך ההיריון, ולכן חשוב שיינתן כמה שיותר מוקדם במהלך ההיריון. במסגרת המחקר החדש, שנערך כאמור במחלקת נשים בבית החולים כרמל בחיפה, ביצעו חוקרי המחלקה מחקר מעמיק שהעריך את רמות הנוגדנים לקורונה ביולדות וביילודים בעת הלידה בנשים אשר קיבלו את החיסון בשליש השני של ההיריון ומעולם לא חלו במחלה.

המחקר בוצע בין מאי 2021 לבין יולי 2021 על ידי ד"ר ניר קוגלמן על 130 נשים , בהנחייתם של מנהל חדר לידה, ד"ר ראובן קידר, ומנהל המערך מיילדותי, ד"ר מוטי ברדיצ'ב. במסגרת המחקר נמדדו רמות נוגדנים לקורונה מדם אימהי בעת הלידה של נשים אשר חוסנו בשליש השני להריונן. במקביל נדגם מיד לאחר הלידה דם מחבל הטבור אשר משקף את דם היילודים. ממצאי המחקר מצביעים על כך שלא רק שנמצאו נוגדנים ב-100% מהיילודים, אלא שרמות הנוגדנים לקורונה אצל היילודים היו גבוהות פי 2.6 מאלו שבאימהותיהם. כמו כן, נמצא שרמות הנוגדנים ביילוד עולות בהתאמה עם הרמות אצל האם.

יחד עם זאת גילו החוקרים בכרמל כי, ככל שעבר זמן רב יותר ממועד החיסון – נצפתה ירידה ברמות הנוגדנים אצל האם והיילוד. כמו כן, ככל שגיל האם היה מתקדם יותר, כך רמות הנוגדנים היו נמוכות יותר.

החוקר הראשי, ד"ר ניר קוגלמן: "קבלת חיסון קורונה בשליש השני של ההיריון הובילה לתגובה חיסונית משמעותית אצל האם והיילוד אשר באה לידי ביטוי ברמות נוגדנים גבוהות במועד הלידה. ממצאים אלו תומכים במתן חיסון קורונה בשלבים מוקדמים יותר של ההיריון (מכפי שהיה בהתחלה) כדי להשיג הגנה מפני הנגיף לאם וליילוד מוקדם ככל האפשר במהלך המגפה".

פרופ' עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל. צילום: אלי דדון

ד"ר ראובן קידר, מנהל חדרי הלידה בכרמל, קורא לנשים הרות לגשת לבצע את החיסון על מנת לשמור על בטיחותן בהריון ולצורך מתן הגנה מפני הנגיף לתינוקן לאחר הלידה. פרופ' לביא מסכם: "מדינת ישראל היא מודל ייחודי לחקר היעילות והפרמקוקינטיקה של חיסוני הקורונה. בימים אלו מבוצעים במחלקה אצלנו בכרמל מספר מחקרים נוספים בנושא חיסוני הקורונה בנשים בהריון ובילודים, וזאת על מנת לספק מידע מהימן נוסף בכל העולם לגבי יעילות, תועלת ובטיחות חיסוני הקורונה במהלך ההיריון. באמצעות הממצאים אנו שואפים לסייע למקבלי ההחלטות לתת המלצות מבוססות מחקר לציבור הנשים בכלל ולציבור הנשים ההריוניות בפרט".