ניתוח גב ביחידת צנתורי מוח

ד
ד"ר ג'וש שרודר והמטופלת שנותחה. צילום: הדסה

בעבודה משולבת של ד"ר גו'ש שרודר, אורתופד בכיר מומחה לניתוחי עמוד שדרה; פרופ' חוסה כהן, מנהל יחידת צנתורי מוח; ורוחי האשם, מרדים בכיר – בוצע בבית החולים הדסה עין כרם ניתוח גב מורכב בהרדמה מקומית וטשטוש

תקופה ארוכה של סבל הסתיימה עבור ליליה אלטשול, בת ה-70 מירושלים, בזכות ניתוח הגב שביצע ד"ר ג'וש שרודר בהדסה, והשיב לה את היכולת להתנייד בהליכה זקופה ובעצמאות מוחלטת, לאחר שאיבדה את יכולת ההליכה וכמעט הפכה למשותקת. "אנחנו נמצאים בהתרגשות עצומה ובתוך סערת רגשות טובה בעקבות הניתוח בעמוד השדרה שביצע ד"ר שרודר לאמא שלי, ליליה", אומרת בעיניים נוצצות בתה, דיאנה.

"כבת שלה אני מלווה אותה ממומחה למומחה", משחזרת דיאנה, "בכל מקום אפשרי. הייתי איתה בכל האשפוזים הקודמים וכול הרופאים פשוט ויתרו על אמא, דנו אותה למצבה העגום וקבעו שהיא פשוט תחיה עם כאבי התופת בגב מהם היא סבלה בלי הפסקה, כשלא עזרו שום תרופות לכאב. פניתי לאורתופדים שהחליטו שאין מה לעשות. הוחלט על טיפול שמרני, כך אמרו לי, וסירבו לנתח למרות שהתחננתי שתעבור ניתוח כדי להקל על הכאב. כאשר כולנו היינו במצב מיואש ובמצוקה אמיתית, קרה לנו נס, הכרתי את ד"ר ג'וש שרודר מהדסה – שלא פחד, לא ויתר, כל כך היה בטוח ביכולות שלו ושל הצוות בחדר הניתוח בהדסה עין כרם והעביר את הביטחון אלינו. הרגשנו שהגענו סוף סוף לרופא שרואה אותה, שמקשיב לה וער למצוקה שלה, ובעיניים עצומות הלכנו לניתוח תחת ידיו המקצועיות".

ד"ר שרודר, רופא בכיר לניתוחי עמוד שדרה במערך האורתופדי בהדסה: "כאשר קיבלתי את ליליה לטיפול בהול, זיהיתי זיהום קשה בעמוד השדרה והיא הייתה על סף שיתוק. היא הגיעה כשהיא שוכבת, והייתה מסוגלת להזיז רק את ראשה. מצבה היה קשה ומסוכן. הזיהום בגב גרם ללחץ מאוד קשה על שק העצבים, בעקבותיו היה יכול להפסיק לפעול ולגרום לשיתוק תמידי. היה לי ברור שכאן בהדסה הולכים לנתח אותה ויהי מה".

ד"ר שרודר ממשיך: "הבעיה הייתה שהמצב שלה היה מאוד קשה, היא סבלה במקביל מבעיות בריאותיות שונות, מה שמוגדר מבחינה רפואית חולה מורכבת, והרדמה מלאה עלולה להיות מסוכנת ביותר עבורה, ולכן כנראה סירבו לנתח אותה במרכזים רפואיים אחרים. החלטנו שלאור מצבה, אנחנו לא ננתח אותה בהרדמה מלאה, ולשמחתי בית החולים הדסה הוא היחיד בארץ בו נעשים ניתוחי גב בהרדמה מקומית וטשטוש. בשיטה הזו אנו לא מסכנים את החולים ויכולים לבצע את הפרוצדורות הנדרשות לטפל בבעיה שלהם ולהשיב אותם אל איכות החיים שנלקחה מהם".

בעבודה משולבת של ד"ר רוחי האשם, המרדים המומחה שלנו, פרופ' חוסה כהן – מנהל יחידת צנתורי המוח בהדסה ושלי, בוצעו הרדמה מקומית וטשטוש, ולאחר מכן ניקיון של הזיהום בעמוד השדרה וייצוב מלעורי (לא פולשני) של הגב בעזרת מוטות וברגים זעירים. ד"ר שרודר: "הודות לעובדה שביצענו את הניתוח במרכז צנתורי המוח ההיברידי בהדסה, המשלב בתוכו חדר ניתוח וחדר צנתורים עם טכנולוגיות מן המתקדמות בעולם, ניתן היה לעקב אחר מצבה לאורך כל שעות הניתוח ולשקף את הגב מספר פעמים. העבודה במרכז מדויקת ומהירה ומאפשרת הליכים שלא ניתן לבצע במקומות אחרים".

ילדיה של ליליה, אלכסנדר ודיאנה, אינם משים מן האם, שעושה את ימיה הראשונים בהצלחה במחלקת השיקום, הולכת ממש בעצמה צעד אחר צעד בביטחון רב. מצבה של אמא משתפר מיום ליום", מסכמת דיאנה. "היום היא כבר הולכת לגמרי עם הליכון ועברו רק 3 שבועות מהניתוח. היא חוזרת לחייך לאחר כל הסבל שעברה".