נולדו מחוברות, השתחררו מופרדות

התאומות ביום שחרורן. צילום: סורוקה
התאומות ביום שחרורן. צילום: סורוקה

התאומות המחוברות בראשן, שעברו ניתוח נדיר להפרדתן, השתחררו מבית החולים סורוקה

הניתוח הנדיר להפרדת תאומות בנות השנה, שנולדו מחוברות בראשן, ובוצע לפני כחודש בבית החולים סורוקה בבאר שבע – הגיע לקו הסיום. התאומות שוחחרו השבוע לביתן כשהן מופרדות. בכך הסתיים מסע רפואי ארוך, של כשנה, ואשר לווה על ידי צוותים רפואיים רב תחומיים של בית החולים סורוקה ומומחים מרחבי העולם. המעקב הרפואי אחר התאומות יימשך גם לאחר שיחרורן. ההורים הנרגשים נפרדו מהצוות והודו לכולם על המאמץ, הליווי והנתינה האין סופית לכל אורך הדרך.

לקריאת הכתבה במדניוז אודות הניתוח הנדיר לפני חודש – הקליקו כאן.

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה: "צוותים רבים בסורוקה נרגשים מיום השחרור יחד עם המשפחה. זוהי תחושת סיפוק אדירה לכל מי שהיה שותף בתהליך. ליווינו את התאומות עוד במהלך ההריון של האם, לקראת הניתוח, ובחודש האחרון באשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים ובמחלקת כירורגית ילדים ונהייה עבורן עוד הרבה אחרי".

הצוות הרפואי הרב תחומי. צילום: סורוקה

התאומות, בנות השנה, נולדו בבית החולים סורוקה בחודש אוגוסט 2020, כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו. עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה מרגע הלידה ועד ליום הניתוח וגם במהלך האשפוז שלאחריו. לקראת לידתן המורכבת נעשתה הכנה שכללה צוותים רבים מהחטיבות הרפואיות השונות בסורוקה: מרכז סבן למיילדות, מרכז סבן לרפואת ילדים ובהם צוותים נאונטולוגים, אנשי הרדמה ודימות, צוותים מהחטיבה הכירורגית וחדר ניתוח, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית וצוותי לוגיסטיקה. כולם נערכו במשך חודשים ארוכים במעין "פקודת מבצע" לקראת יום ניתוח ההפרדה שנעשה במספר שלבים.

לאחר חודשים בהם עברו התאומות בדיקות מקיפות והכנה לקראת הניתוח הנדיר שעבר בהצלחה, הן אושפזו כחודש ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, ובהמשך במחלקה לכירורגית ילדים, לצורך מעקב והמשך טיפול שנדרש לאחר הפרוצדורה המורכבת שעברו. לניתוח ההפרדה קדם שלב של ניתוח להכנסת בלון (Expander) מתחת לקרקפת לצורך יצירת עודף עור שישמש לסגירה וכיסוי האזור לאחר ההפרדה. ניתוח זה בוצע באפריל 2021 כשהתאומות עדיין מחוברות.

ניתוח ההפרדה עצמו התקיים לפני קצת יותר מחודש, וארך למעלה מ – 12 שעות, כאשר עשרות אנשי צוות מבית החולים השתתפו ולקחו חלק בהכנות הרבות ובביצוע. הצוות הרב תחומי השתמש במודלים תלת מימדיים ומודלים של מציאות מדומה (VR) שדימו בצורה אמינה ומדויקת ביותר את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים ואפשרו לבצע עשרות חזרות וסימולציות של הניתוח על שלביו המורכבים. לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, התבצעה הפרדה של העצמות, ואז התפצל הצוות לשני צוותים שעבדו בחדרי ניתוח נפרדים לביצוע שחזור הגולגולת וסגירת העור של כל אחת מהבנות".

אחת התאומות מתרגלת חיים נורמליים. צילום: סורוקה

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה וממובילי הניתוח: "לאחר הניתוח אושפזו התאומות כחודש ימים לצורך המשך טיפול ומעקב שבמהלכם הן התאוששו בצורה טובה וללא סיבוכים. במהלך אישפוזן עברו התאומות בעיקר טיפולי פיזיותרפיה להדבקת הפער המוטורי שכן עד הניתוח הן לא יכלו להסתובב על הבטן או להתיישב כל עוד היו מחוברות. היום הן כבר מתהפכות והתאומה הדומיננטית יותר אפילו התחילה לשבת. מהלך אשפוזן כלל בעיקר בדיקות מקיפות מולטי דיסיפלינריות על ידי צוותים של המכון להתפתחות הילד וצוותי מחלקת אף-אוזן-גרון ובדיקות שמיעה במכון השמיעה, הערכות אורטופדיות, וכאמור, טיפולים פיזיותרפיים אינטנסיביים במכון להתפתחות הילד. הבנות צפויות להמשיך בתהליך השיקומי האינטנסיבי גם לאחר שחרורן ובנוסף להמשיך במעקב סדיר ותכוף בסורוקה. ייתכן ובהמשך הן יזדקקו לניתוחים נוספים בעיקר ניתוחים אסתטיים של מבנה הגולגולת".

ד"ר מיקי גידון, מוסיף" : היום הזה מרגש במיוחד עבורי. מעבר לציון דרך משמעותי מבחינה מקצועית של תכנון, ביצוע ויישום של מבצע בסדר גודל שלא היה עד כה בישראל ומהספורים בעולם, נקשרתי לתאומות באופן יוצא דופן. ההבנה שהפרוצדורה המורכבת שעברו משפיעה באופן משמעותי על העתיד שלהן מחזקת אותי ואת כל הצוותים שהיו שותפים למהלך הנדיר הזה".

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "הגעתנו ליום זה מוכיחה שוב כי לצוותים בסורוקה יש את המקצועיות, הנחישות והנשמה תוך שילוב של טכנולוגיות חדשניות הנדרשות לביצוע פרוצדורה נדירה ומורכבת כל כך. אני גאה בשיתוף הפעולה של כל החטיבות הרפואיות, הסקטורים והעובדים שלקחו חלק בתהליך כה מורכב. שיתוף פעולה והובלה נכונה מביאים בהכרח להשגת המטרה. אני מאחל לתאומות ולבני משפחתן רפואה שלמה ואריכות ימים, אנחנו נמשיך להיות כאן בשבילן".