מרפאת אי ספיקת לב

ד
ד"ר מיכאל גבריאלי. צילום: פוריה

חדש בבית החולים פוריה: שירות אי ספיקת לב ויתר לחץ דם ריאתי, בהובלת הקרדיולוג, ד"ר מיכאל גבריאלי

ד"ר מיכאל גבריאלי עומד בראש שירות חדש שנפתח במערך הלב של המרכז הרפואי פדה-פוריה: שירות אי ספיקת לב ויתר לחץ דם ריאתי. ד"ר גבריאלי מגיע לבית החולים פוריה ליד טבריה, לאחר 21 שנים בהם שימש כקרדיולוג בכיר במערך הקרדיולוגי בבית החולים כרמל בחיפה, ולאחרונה ריכז שם את תחום אי ספיקת לב ולחץ דם ריאתי. בין השנים 2017-2018 עבר השתלמות עמיתים בתחום של יתר לחץ דם ריאתי בבית חולים בפריז.

אי-ספיקת לב היא תסמונת שכיחה בקרב רבים בארץ ובעולם ונגרמת כאשר הלב אינו מתפקד בהתאם לצרכי הגוף. מחלות לב כגון התקף לב או דלקת של שריר הלב עלולות לפגוע בתפקוד הלב ולגרום לאי ספיקת לב. המחלה מתבטאת לרוב בקשיים במאמץ, קוצר נשימה, בצקות וחולשה.

ד"ר גבריאלי: "מספר החולים הסובלים מאי ספיקת לב הולך ועולה, במסגרת השירות החדש, נבצע מעקב הדוק אחר חולים אלה מתוך מטרה לעכב את התקדמות המחלה, להאריך את משך החיים, לשפר את איכות החיים ולמנוע אשפוזים חוזרים. בנוסף פתחנו מרפאה לאי ספיקת לב במסגרתה נבצע מעקב ואבחון של חולים בקהילה, על מנת שנאתר בזמן חולים קשים הזקוקים לטיפולים מתקדמים באי-ספיקת לב, כדוגמת השתלת לב מלאכותי. בשנה הקרובה- 2022 נתחיל בהשתלות לב מלאכותי אצלנו במערך הלב".

ד"ר גבריאלי מסכם: "בתחום יתר לחץ דם ריאתי, שבו התמחיתי, אנחנו יודעים ששילוב של אי ספיקת לב ויתר לחץ דם ריאתי מהווה סכנת חיים. ישנם גם מקרים של חולים שסובלים מיתר לחץ דם ריאתי ראשוני. זו מחלה נדירה שיש לה טיפול ספציפי. הדרך היחידה לזהות אותה היא באמצעות צנתור אבחנתי שנקרא צנתור ימני שאנחנו מבצעים היום במערך הלב. באמצעות הצנתור הזה אנחנו יכולים לזהות ולאבחן האם יש לחץ דם ריאתי ומה חומרתו, ולהתחיל טיפול מתאים".