מרכז צינתורי מוח חדש

השקת המרכז. צילום: פוריה
השקת המרכז. צילום: פוריה

במעמד שר הבריאות נחנך מרכז צינתורי מוח בבית החולים פוריה

ביום חמישי, 6.1.22, נחנך מרכז צנתורי מוח לתושבי הגליל המזרחי, במרכז הרפואי פדה-פוריה ליד טבריה. בטקס השתתפו שר הבריאות ניצן הורביץ, יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן, ח"כ עלי סלאלחה וח"כים נוספים מהצפון – אופיר כץ, שרון רופא אופיר, אופיר סופר, ענבר בזק ואימאן חטיב יאסין, ראשי רשויות מקומיות ועוד.

ד"ר ארז און, מנהל בית החולים פוריה: "הקמת מרכז צנתורי המוח לגליל המזרחי תאפשר לנו להציל חיים ולמנוע מצב של נכות עבור מאות תושבי הצפון. לקחנו על עצמנו להקים מרכז צנתורי מוח ולתת מענה ראוי, שלא היה קיים עד כה באזור. היעד הבא שהצבנו הוא לפתוח מחלקה לנוירולוגיה ב2022".

שר הבריאות ניצן הורוביץ: "מדהים לגלות שמחיפה צפונה יש בסך הכול ארבעה מצנתרי מוח, ברמב"ם, בנהריה ועכשיו בפדה-פוריה, במצב כזה תושב הצפון צריך לנסוע למרחקים גדולים כדי לקבל טיפול בשעת חירום. לכן אני כל כך שמח לחנוך פה את מרכז צנתורי המוח עבור תושבי הגליל המזרחי. המשימה שלי במשרד הבריאות היא לצמצם את הפערים בשירותי הבריאות ולהנגיש שרותים מצילי חיים בפריסה רחבה ובזמינות גבוהה לכולם, גם בפריפריה! אזרחים בפריפריה הם שווי זכויות לכל מקום אחר".

השר הורוביץ סיים בבשורה חשובה על הקמת מכון לרפואה גרעינית בפדה-פוריה. "אני רוצה לחזק את המרכז הרפואי פדה-פוריה כמרכז חדשני ומוביל ושמח להעניק לכם תקציב לתכנון מכון לרפואה גרעינית בביה"ח. כדי שנוכל להעניק כאן שרותי אבחון מתקדמים מבלי להסיע חולים לבי"ח אחר… השרות יהיה זמין לתושבים ויהיה בחזית החדשנות העולמית וברמה גבוהה. אני אשמח להגיע לכאן שוב בקרוב ולחנוך גם את המכון לרפואה גרעינית".

עלות הקמת המרכז לצנתורי מוח היא 12 מליון שקל. קרן תד אריסון סייעה ברכישת מכשיר האנגיוגרפיה בתרומה בסך 1,250,000 דולר. יו"ר הקרן המשפחתית, ג'ייסון אריסון, שלח ברכה: "לצערי, אין באפשרותי לקחת חלק היום בטקס אבל אני בהחלט נרגש ושמח על הרגע הזה. הבקשה מהקרן הייתה לסייע ברכישת מכשיר אנגיוגרפיה שיאפשר טיפול בחסימות חריפות של כלי דם במוח. הקרן, שרואה חשיבות עליונה בהנגשת שירותי רפואה מתקדמים לפריפריה ובמתן טיפול שויוני ומיטיב, נעתרה לבקשה. הפרויקט הזה נולד כמענה לצורך חיוני ואנו רואים בו מהלך מציל חיים".

המרכז החדש, שבראשו עומד ד"ר ערן מאירוביץ', נוירוכירורג ומצנתר מוח, ייתן מענה מציל חיים שלא היה עד כה לתושבי האזור: "שבץ מוחי הינה מחלה שכרוכה בתמותה ובנכות גבוהה מאד, במידה ולא ניתן טיפול תוך זמן קצר. הזמן הוא מרכיב קריטי, פתיחת מרכז צנתורי מוח כאן, בפדה פוריה, מאפשרת להביא את תושבי הגליל המזרחי לטיפול מהיר ויעיל במרכז רפואי קרוב לביתם ולחסוך מהם העברה לבי"ח מרוחקים".

יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת, ח"כ עידית סילמן: "פתיחת מרכז צנתורי מוח לתושבי האזור היא דוגמא לצמצום פערים אמיתי! זו הסיבה שבשלה ביקשתי לעמוד בראש ועדת הבריאות, ואני גאה בוועדה ובתקציבים בסך מיליוני שקלים שהשגנו. אנחנו נפעל לצד משרד הבריאות ולצד הרופאים והמטפלים על מנת להביא בריאות שווה שתצמצם את הפערים בין הפריפריה למרכז".

חבר ועדת הבריאות, ח"כ עלי סלאלחה: ‏"כתושב הגליל זה מעמד מרגש בשבילי. יש כאן בצפון 23 חברי כנסת ואנחנו נעשה הכל כדי לקדם את מערכת הבריאות בפריפריה. כולי תקווה שנחנוך עוד מתקנים ועוד מחלקות חדשות למען בריאות אזרחי ישראל".