מעומק הלב

חתך הניתוח החדשני של המחלקה לניתוחי לב בכרמל. צילום: אלי דדון
חתך הניתוח החדשני של המחלקה לניתוחי לב בכרמל. צילום: אלי דדון

המחלקה לניתוחי לב בבית החולים כרמל החלה לנתח באמצעות חתך קטן זעיר פולשני, שחוסך את פתיחת בית החזה

אליהו ברקו (68), תושב הקריות, כבר יושב ומחייך במחלקה לניתוחי לב שבמרכז הרפואי כרמל בחיפה, מקבוצת כללית. רק לפני מספר ימים עבר אליהו את ניתוח הלב שלו, והיום הוא כבר הולך על רגליו במחלקה, מרגיש מצוין ובעוד מספר ימים ישתחרר לביתו. "אני פשוט המום ממהירות ההחלמה שלי", מספר בהתרגשות אליהו. "אני מרגיש פחות כאבים, הצלקת שלי בחזה ממש קטנה, אני תודה לאל מרגיש טוב וזה אושר גדול בשבילי". אליהו ברקו סבל מהיצרות קשה של המסתם האאורטלי, עם הסתיידות קשה ביותר של המסתם, מצב שחייב החלפה של המסתם באמצעות ניתוח לב פתוח.

המנותח אליהו ברקו עם ד"ר ארז שרוני וד"ר דרור לוינר. צילום: אלי דדון

ד"ר ארז שרוני, מנהל המחלקה לניתוחי לב בבית החולים כרבל, וד"ר דרור לוינר, מי שהביא לכרמל את שיטת הניתוח החדשנית, הזעיר פולשנית, מעדכנים כי שיטת הניתוח החדשה מתאימה בעיקר לחולים הנזקקים להחלפת מסתם אבי העורקים (האורטה). "אנו רואים ומנתחים בכל שנה עשרות חולים הזקוקים להחלפת מסתם. עד היום ובדרך כלל הניתוח המקובל להחלפת מסתם הוא באמצעות פתיחה מלאה של כל בית החזה, מה שמשאיר צלקת גדולה יותר, מצריך יותר מנות דם, החלמה ושיקום ארוכים יותר וכמובן ישנן סכנות וחשש מזיהום עקב החתך הגדול יותר. היתרון המשמעותי שלנו בשיטה הניתוחית החדשה הוא כי באמצעות החתך הקטן יותר של עד חמישה ס"מ בלבד, הצלקת הניתוחית קטנה הרבה יותר, אנו נצרכים לפחות מנות דם ובעיקר ההחלמה והחזרה לשגרה של החולה מהירים ומוצלחים יותר".

ד"ר ארז שרוני מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בכרמל. צילום: אלי דדון

ד"ר דרור לוינר, מנתח בכיר ומנהל השירות לניתוחי לב מתקדמים במחלקה בכרמל, מסביר כי בשיטת הניתוח החדשה משתמשים בחדר הניתוח בטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת לבצע את הניתוח בצורה מדויקת. ד"ר לוינר: "במהלך הניתוח אנו יכולים לעבור משיטת הניתוח הקטנה והחדשנית, לשיטה הרגילה והמסורתית, עם פתיחת כל בית החזה. זה במקרה של הסתבכות או בעיות במהלך הניתוח וכך לחזור למקום הבטוח". בישראל רק מעטים מרכזי העל הרפואיים והגדולים, במרכז הארץ, מנתחים בשיטה הזו. המרכז הרפואי כרמל הינו הראשון בצפון.

ד"ר דרור לוינר מנהל השירות לניתוחי לב מתקדמים בכרמל. צילום: אלי דדון

במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית נותחו עד היום כבר מספר חולים בשיטה החדשה. הניתוחים עברו כולם בהצלחה רבה, והמטופלים שוחררו לביתם להמשך מעקב בקהילה ושיקום לב על פי הצורך. עוד מעדכן ד"ר לוינר, כי תוצאות הניתוח הקטן זהות לתוצאות הניתוחים הגדולים יותר, וכי שיטת הניתוח הקטן והחדשנית מתאימה למרבית החולים הנדרשים להחלפת המסתם האאורטלי. מנהל המחלקה, ד"ר ארז שרוני, מסכם: "המחלקה לניתוחי לב בכרמל מעניקה מענה לכל סוגי ניתוחי הלב המורכבים ביותר".