מנהל תחום כאב

ד
ד"ר מיכאל גרץ. צילום: אלי דדון

ד"ר מיכאל גרץ מונה למנהל יחידת הכאב בבית חולים כרמל ובמחוז חיפה של קופת חולים כללית

השתלת אלקטרודות נגד כאב, טיפולים מתקדמים תחת דימות, תרופות חדשות וצוות מקצועי רחב הפרוס בקהילה אלו הם רק חלק מתוכניות הטיפול והעבודה החדשות שמביא איתו מנהלה החדש של יחידת הכאב המרחבי בבית החולים כרמל ובמחוז חיפה של קופת חולים כללית ד"ר מיכאל גרץ. ד"ר אבי גולדברג, מנהל בית החולים כרמל, וד"ר לילך צולר, המנהלת הרפואית של מחוז חיפה בכללית, העניקו לד"ר גרץ את כתב המינוי החדש.

כבר 15 שנה שד"ר מיכאל גרץ עובד במסירות רבה בהקלת כאבם של מטופלים רבים. הוא רואה ומטפל בכאבים בבית החולים כרמל ובמרכזים הרפואיים של הכללית הפזורים בקהילה – במרכז הרפואי לין ובמרכז רפואי זבולון. "הרצון והמטרה שלי היא בראש ובראשונה להקל עד כמה שניתן בכאב ובסבל של המטופלים שלנו", אומר ד"ר גרץ. " יש לנו היום אפשרויות רבות בשילוב טכנולוגיות מתקדמות ומגוונות, ואני יחד עם הצוות המקצועי שלי נעשה הכל כדי להקל על כאבם של מטופלי הכללית בחיפה ובצפון".

ד"ר מיכאל גרץ בן 57 יליד רוסיה למד רפואה בגורקי ועבד כרופא מרדים ברוסיה. הוא עלה לישראל בשנת 1992 עבד בבית החוליםפ בני ציון כרופא מרדים ובשנת 1995 הגיע לכרמל ונשאר עד יום. ד"ר גרץ עשה את ההתמחות בהרדמה בכרמל, נסע לפלושיפ (השתלמות) בהרדמה וכאב בבית החולים בסיאטל ארה"ב והוא הראשון בכרמל שהשלים את מבחני ההסמכה וסיים התמחות רשמית בכאב.

ד"ר מיכאל גרץ בטקס הענקת המינוי עם ד"ר אבי גולדברג ד"ר לילך צולר, ד"ר אריה ביטרמן יו"ר ועד הרופאים בכרמל וד"ר זאב גולדיק מנהל מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ בכרמל. צילום: אלי דדון

במסגרת תפקידו כמנהל יחידת הכאב יהיה אחראי ד"ר גרץ על איכות הטיפול הרפואי בכרמל ובמחוז, יטפל בהכשרת רופאי הכאב ולימוד המתמחים במטרה לגדל דור מומחי כאב חדש, וידאג להמשך הפיתוח המקצועי של מקצוע הכאב. בכרמל ד"ר גרץ הינו רופא בכיר וחלק ממערך ההרדמה וטיפול נמרץ בניהולו של ד"ר זאב גולדיק. במסגרת תפקידו יקדם ויפתח ד"ר גרץ גם את תחום המחקר ביחידת הכאב. נכון להיום מקדם צוות היחידה שלושה מחקרים חדשים בתחום ההרדמה והכאב.
אחד המחקרים החדשנים חוקר את תחום הערכת הכאב באמצעות כלים מודרניים ומכשור רפואי כדי להעריך נכון יותר את רמת הכאב ועד כמה החולה מגיב לטיפול.

"לצערי", אומר ד"ר גרץ, "ישנה מצוקה בתורים ובזמינות אצל רופא הכאב בכל הארץ. קיימת עליה במודעות האוכלוסייה לטיפול בכאב והדרישה לטיפולים עולה בהתאם והביקוש לרופאי כאב רק גובר. חלק גדול מהמצוקה נובע ממחסור אמיתי ברופאי כאב והמטרה שלי היא להגדיל את כמות הרופאים ולעזור בהתמחות רופאי כאב, כי ככל שיהיו יותר רופאי כאב יהיה לנו ולאוכלוסייה קל יותר".

כאלפיים מטופלי כללית עוברים ומטופלים בכל חודש במרכזים הרפואיים של הכללית במחוז חיפה בלין בזבולון ובבית החולים כרמל. "רוב המחלות שאנו מכירים כמעט תמיד מלוות בכאב והאנשים מחפשים את הטיפול המקצועי בכאב", מסכם ד"ר גרץ. "צריך להמשיך להכשיר את רופאי המשפחה שיכירו את תחום רפואת הכאב ויתחילו טיפולים נכונים ומותאמים למטופל מיד כשהוא מגיע אליהם למרפאה".