מינוי עם מסר

ד
ד"ר מריאן חטיב. צילום: מירי גטניו

ד"ר מריאן חטיב, כירורגית השד האונקו-פלסטית הערביה היחידה בישראל, מונתה למנהלת מרכז השד בבית החולים איכילוב

מינוי פורץ דרך: ד״ר מריאן חטיב מונתה למנהלת מרכז השד בבית החולים איכילוב בתל אביב. חטיב היא הכירורגית שד הערביה הראשונה בישראל. כיום ד״ר חטיב היא כירורגית השד האונקו-פלסטית היחידה בארץ שעושה גם את ניתוחי הכריתה, וגם את השחזור, והכול ברפואה הציבורית באיכילוב.

ד״ר חטיב, בת 40 נשואה ואם ל-2 ילדים, גדלה בכפר קטן ליד עכו. בגיל צעיר אובחנה כמחוננת ושקדנית והוריה השקיעו בילדה הצעירה והסיעו אותה לחיפה לרכישת השכלה והעשרה בחוגים. היא למדה רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים והחלה התמחות בחטיבה הכירורגית באיכילוב לאחר סיום הסטאז׳. עם סיום ההתמחות, נסעה לאוקספורד באנגליה, שם עברה תת התמחות בכירורגיית שד אונקופלסטית ושחזורית.

״כשהתחלתי התמחות בכירורגיה", היא אומרת, "היו נשים בודדות שעבדו כמנתחות ועוד פחות שהתמחו במחלה שהיא כל כך נשית ואינטימית, עם השנים הבנתי ששם אני רוצה להיות – אישה למען ועבור הנשים. אני נרגשת להכנס לאחד התפקידים הנחשקים ברפואה הציבורית. זוהי הגשמת חלום עבורי. לשמחתי חונכתי כך שאם עובדות קשה – מגיעות רחוק. עובדת היותי אישה מחברה מוסלמית שמרנית לא היתה מחסום בפני בשום שלב. אני מודה להוריי שדחפו אותי ולא הפסיקו להשקיע ולהאמין בי, לבעלי עלא היקר על העידוד והדחיפה, לפרופ׳ גיא להט, מנהל החטיבה הכירורגית, ולהנהלת בית החולים איכילוב, על האמון והתמיכה. אני גאה שבמערכת הרפואה הציבורית בכלל ובבית החולים איכילוב בפרט אין תקרת זכוכית ובהזדמנות חגיגית זו אני מבקשת מכל ילדה, לא משנה היכן היא גדלה ומה הרקע שלה, לראות אותי, להאמין שהכל אפשרי ושהשמיים הם הגבול״.

פרופ׳ גיא להט, מנהל החטיבה הכירורגית באיכילוב, מסכם: ״מריאן היא רופאה אינטיליגנטית ואמפתית שמאד אוהבת את המקצוע שלה ואת המטופלות. מקצוענית אמיתית שמשלבת יכולת טכנית גבוהה עם כישורים בינאישיים שמאפשרים לה ליצור קשר נהדר עם המטופלות שלה ומשפחותיהן. אני גאה בה על הדרך שלה ועל הצלחתה בגילה הצעיר ומשוכנע שתמשיך להתפתח ולפתח את התחום באיכילוב ובישראל״.