מחקר לגילוי מוקדם של סרטן

מכון הסרטן הלאומי ארה
מכון הסרטן הלאומי ארה"ב. צילום אילוסטרציה: NCI, אנספלאש

חדש: שיתוף פעולה מחקרי של מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM והחברה האמריקאית PrognomiQ

מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, ו-PrognomiQ האמריקאית, מכריזים על שיתוף פעולה מחקרי חדשני שיתמקד בגילוי מוקדם,  בחירת טיפול מוקדם ומעקב אחר מחלת הסרטן. המחקר יתבצע כחלק ממחקרי מיזם "טיפה למחקר" הייחודי והגדול בישראל. התחומים הראשונים בהם יתמקד המחקר: גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, הריאות, הלבלב והשד.

מיזם "טיפה למחקר" של מתמקד בהשגת תובנות ביולוגיות, הנוצרות על ידי נתוני מולטי-אומיקס (שילוב של נתוני הגנום עם הפרוטאום – חלבונים בגוף. והמטובולום – המטבוליטים בגוף). כך מתאפשרת יצירת סמנים דינאמיים של מחלת הסרטן, שנועדה לשפר את הגילוי המוקדם והטיפול בחולי סרטן , ואולי להציל או להאריך באופן משמעותי חיים רבים יותר של חולים. "מכבי ופרוגנומיק סוללות את הדרך למודל מחקר חדשני מקיף ורב מימדי", אומרת ד"ר טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, "שילוב הידע הקליני על המחלות עם השינויים הביולוגיים  לאורך זמן הוא המפתח להגיע לפריצת דרך משמעותית בהגדרה מחדש של מחלות, ובכך להתאים את הטיפול והמניעה באופן ספציפי לכל מטופל".

"שיתוף הפעולה של פרוגנומיק עם מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM הוא פורץ דרך מאחר שהוא כולל מספר רב מאד של דגימות ביולוגיות שפלטפורמת מולטי-אומיקס בעלת התפוקה הגבוהה שלנו יכולה לחקור, לפיתוח בדיקות זיהוי מחלות חדשות במגוון סוגי סרטן וכן גילוי מוקדם וטיפול מותאם אישית", אומר פיליפ מא, מנכ"ל PrognomiQ. "הפלטפורמה של PrognomiQ ייחודית בכך שהיא תומכת בדור הבא של הרפואה, מערכי נתוני המולטי-אומיקס המתקבלים מספקים רמות חסרות תקדים של תובנות ביולוגיות ותוכן ביולוגי חדש שיכול להוביל לגישות חדשות משנות לאבחון ולפיתוח טיפול."

מיזם "טיפה למחקר" של מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM הינו הגדול בישראל, וכולל למעלה מ-800,000 דגימות ביולוגיות אנונימיות ( ללא פרטי זיהוי). באמצעות מאגר הדגימות העומד בתקנות פרטיות מחמירות, ניתן לבצע מגוון רחב של מחקרים גנטיים וביולוגיים, המאפשרים הישגים ותוצאות משמעותיות למחקרים נוכחיים ועתידיים לקידום בריאות מותאמת אישית, בכל התחומים – במיוחד בסרטן.