מבצע יהודה

ד
ד"ר ג'וש שרודר והחייל הבודד יהודה מקובר. צילום: הדסה

ד"ר ג'וש שרודר, רופא בכיר לניתוחי עמוד שדרה במערך האורתופדי בבית החולים הדסה, הציל משיתוק את יהודה מקובר, חייל בודד

את הערב בו נפגש יהודה מקובר עם חבריו, במהלכו הפגין את כישוריו בסלטות וגלגולים באוויר, הוא לא ישכח לעולם: הוא סיים אותו עם גוף משותק, וחוסר יכולת להניע אפילו איבר אחד. אבל רופאי בית החולים הדסה בירושלים, לא ויתרו עליו, והצילו את חייו בניתוח בהול. טיפול ייחודי השיב לו את יכולת ההליכה, וכיום הוא נמצא בתהליך שיקום.

יהודה בן ה-21, חייל בודד ששירת כנהג בגבול לבנון, יצא לחופשה מן הצבא ושמח להתאוורר לאחר ימים ממושכים בהם לא פגש את חבריו. "סוף סוף יכולנו להיפגש, ממש חיכינו הרבה זמן לראות אחד את השני", הוא מספר. "התחלתי כהרגלי לעשות כל מיני סלטות באוויר, אני תמיד מקפץ ועושה כאלה דברים. הם הכירו את התזזיתיות שלי, ולא היו מופתעים. ככה עשיתי עוד גלגול ועוד אחד ופתאום באופן לא ברור- נפלתי. התרסקתי כל כולי על הגב ולא יכולתי לזוז".

יהודה מקובר בשיקום. צילום: הדסה

החברים שהקיפו אותו נבהלו והבינו שמדובר בפגיעה משמעותית. החבר שלהם שרק לפני רגע קיפץ באוויר, היה מוטל על האדמה כשהוא לא מסוגל להניע ולו איבר אחד. "שמעתי אותם אומרים, אל תזיזו אותו, אל תגעו בו, והם הזמינו אמבולנס", מתאר יהודה המתגורר ביישוב שילה. "אני לא זוכר הרבה מהפינוי אבל כן זוכר היטב את תחושת איבוד השליטה על הגוף. הכל פשוט השתתק. לא יכולתי להשתמש ברגל, יד, בקושי לפתוח עיניים. הגוף שלי חטף מכה שבבת אחת שיתקה את כולו".

עם פינויו לבית החולים הדסה, קיבל את החייל לידיו ד"ר ג'וש שרודר, רופא בכיר לניתוחי עמוד שדרה במערך האורתופדי בהדסה. "מייד עם פינויו של הבחור אלינו בהדסה, כשהוא משותק בארבע הגפיים, ביצענו CT ובדיקת MRI ותוצאותיהן הראו פריקה של חוליה צווארית עם לחץ קשה מאוד על חוט השדרה, כאשר החשש הגדול היה שיישאר משותק אם לא ינותח בטווח השעתיים הקרובות", מספר ד"ר שרודר. "הטסנו אותו לחדר הניתוח, היה ברור שכל דקה כאן מסכנת את עתידו ואספנו את הצוותים ביום שישי בבוקר להליך בהול ביותר. זו הייתה אכן התגייסות מהירה של צוות חדר הניתוח, כולם הגיעו במהירות מתוך ההבנה של חומרת המצב".

יהודה בעצמו זוכר את ההתרחשות המהירה סביבו. "כל אנשי הצוות רצו עם המיטה שלי מבדיקה לחדר הניתוח, וד"ר שרודר פשוט היה שם כל הזמן. הוא הרגיע אותי כי נבהלתי מתחושת השיתוק. פתאום, ברגע אחד הפכתי מבנאדם חזק, לנכה בחדר הניתוח". ד"ר שרודר: "החזרנו את הפריקה למקום ואף טיפלנו בחילוצו של חוט השדרה, אשר נמעך בן שתי חוליות כתוצאה מהנפילה. המצב הוטב לאחר החזרת החוליה בניתוח, אך עדיין נותרה עבודה משמעותית, כדי שיהודה יחזור ללכת על רגליו ויניע את הגפיים. הוא בשלב הזה עוד נזקק לעזרה ולא היה מתנהל לבדו".

יהודה מקובר בשיקום. צילום: הדסה

בבית החולים הוחלט על השלמת הטיפול ביהודה בעזרים טכנולוגיים שונים, אשר שיפרו את מצבו באופן משמעותי. לאחר הניתוח והטיפולים המשלימים, הגיע הרגע להעבירו לתהליך שיקום, כי הוא אמנם עמד לבד והניע את הגוף, אך נזקק לצוות ממחלקת השיקום שיודע להחזיר את היכולות החשובות שהמנותח איבד. ובאמת, לאחר כמה שבועות של עבודה קשה ואינטנסיבית עם מרפאים בעיסוק, פזיותרפיסטים ושאר מומחים בשיקום,  חל שיפור נהדר. יהודה היום הולך באופן עצמאי, כל מערכות גופו שבות לעצמן והוא חזק ונחוש ובעיקר – שוב עצמאי. "מה שתמיד ליווה אותו", מסכם ד"ר שרודר, "הם שמחת חיים וחיוך – ואת שני אלו אני מאחל לו תמיד".