לגעת בסטאז'רים

פרופ' משה פליגלמן. צילום: אלי דדון
פרופ' משה פליגלמן. צילום: אלי דדון

פרופ’ משה פליגלמן, מנהל המערך הקרדיולוגי בבית החולים כרמל וסגן דיקן הפקולטה לרפואה בטכניון, שפרש משני התפקידים, הוביל תוכנית השתלמות ייחודית לפרחי רפואה

תוכנית מנטוריניג ייחודית, המיועדת לפרחי רפואה (סטאז’רים), הופעלה לראשונה השנה במרכז רפואי כרמל. מוביל הקבוצה מנהל המערך הקרדיולוגי לשעבר, וסגן דיקן להוראה בפקולטה לרפואה בטכניון עד לא מזמן, פרופ’ משה פליגלמן. שם התוכנית: לגעת בעתיד.

ד”ר אבי גולדברג עם קבוצת הסטז’רים משתתפי התוכנית. צילום: אלי דדון

בשנת הסטאז’ עוברים בוגרי בתי הספר לרפואה במחלקות שונות של בית החולים לתקופות של חודש עד שלושה חודשים לצורך התנסות והכרה מעשית של העבודה הרפואית במחלקות. המרכז הרפואי כרמל, מקבוצת קופת חולים כללית, נותן לסטאז’רים תוכנית מוסדרת של השתלמויות ומעקב אחרי התקדמותם. מנהלת תוכנית הסטז’רים בכרמל היא ד”ר מיכל שטיינברג.

השנה החליטה הנהלת בית החולים להוסיף תכנית מורחבת חדשה להכשרת הסטז’רים המגיעים למרכז רפואי כרמל. המחזור הראשון של התוכנית החדשה סיים את הכשרתו בהובלת פרופ’ משה פליגלמן, שפרש לאחרונה מניהול המערך הקרדיולוגי בבית החולים, ומתפקידו כסגן דיקן להוראה בפקולטה לרפואה של הטכניון, ועל ידי ד”ר מיכל שטיינברג, מנהלת תכנית הסטאז’ בכרמל וד”ר דבי זיסמן האחראית על ההוראה והמחקר בבית החולים.

ד”ר מיכל שטיינברג. צילום: אלי דדון

במסגרת התכנית “לגעת בעתיד” נפגשו הסטז’רים בכל שלושה שבועות בקבוצות אישיות של ארבעה סטז’רים, עם המנחים המקצועיים של התוכנית, עברו על מאמרים בעיתונים רפואיים מובילים, דנו בנושאים קליניים ומיומנויות קליניות כמו שיחה עם החולה ובדיקתו, והודרכו בנושאים מגוונים הקשורים להיותם רופאים צעירים כמו, בחירה ומציאת מקום התמחות, התמודדות עם מצבי דחק ומתן רפואה איכותית לאורך שנות הפעילות העתידיות שלהם ועוד. עצם העובדה שרופאים ותיקים ומנוסים דנו איתם בפורום אישי ואינטימי בנושאים רפואיים, ובנושאים הקשורים לקריירה שלהם, הביאה לשיפור ניכר בתחושת השייכות שלהם למקצוע הרפואה, ולרצון שלהם לרכוש הרגלים נכונים להמשך עבודתם כמתמחים וכרופאים מומחים.

ד”ר דבי זיסמן. צילום: אלי דדון

בוגרת התוכנית, ד”ר ארין זרגרי, שנמצאת בשלבי סיום הסטאז’ שלה ומתכננת להגיע להתמחות במחלקה הפנימית בכרמל, סיפרה: “לא האמנתי עד כמה המפגשים האישיים והמנטורים הצמודים יכולים להשפיע עליי בפתיחת הראש והמחשבה לכיווני חשיבה אחרים ומחוץ לקופסה. אני שמחה ומודה על הזכות להיות חלק מהתוכנית”. פרופ’ פליגלמן: “הזכות הגדולה ביותר של הרופאים שהדריכו את הסטז’רים, היתה הזכות להכיר אותם בצורה עמוקה ליהנות מאישיותם החיובית ומביטוי הערכים שהביאו אותם לבחור במקצוע הרפואה”.

לאור ההצלחה, מתכנן מנהל בית החולים, ד”ר אבי גולדברג, להרחיב את התכנית “לגעת בעתיד” בשנים הבאות.