זה היה לא פחות מנס

ד
ד"ר עומר רמדאן, ד"ר צליל מרדכי-חן וד"ר הדס טרספולסקי. צילום: הדסה

תינוק בן שנתיים, שנפצע בבטנו משברי זכוכית ונחבש בקופת חולים, הגיע לבית החולים הדסה הר הצופים במצב קשה ושם הצילו את חייו

לאחר שתינוק בן שנתיים בירושלים נפצע בבטנו, ורופא בקהילה תפר את המקום, חשבו הוריו שבכך תם הטיפול הרפואי. אך מצבו הידרדר והתינוק פונה בהכרה מעורפלת לחדר המיון בבית החולים הדסה הר הצופים. שם זיהו הרופאים דימום פנימי באזור הבטן שסיכן את חייו. בתוך דקות השתלט הצוות על הדימום והעביר את הפעוט לניתוח שהציל את חייו.

כאמור, הפעוט פונה לבית החולים הדסה הר הצופים בהכרה מעורפלת, לאחר שנחבל בבטנו משברי זכוכית. המקום הפצוע נתפר במרפאת קופת החולים הקרובה לביתו, אך מאחר ולא עבר בדיקה מקיפה, לא התגלתה פגיעה חמורה בהרבה – הילד סבל מדימום פנימי שסיכן את חייו באופן מיידי.

ד"ר צליל מרדכי-חן, רופאה בכירורגיה כללית מבית החולים הדסה הר הצופים, משחזרת: "קיבלנו עדכון שבדרכו אלינו פינוי של פעוט שנחבל בבטנו בשעות הצהריים וכעת נמצא בהכרה מעורפלת. כבר כשהגיע לבית החולים הבנו שהפציעה העיקרית שלו פוספסה ושהוא מדמם לבטן, הוא הגיע חיוור מאוד, בשוק עמוק, כמעט ללא סימני חיים. הצוות מיד התגייס להחייאה אגרסיבית. אני זוכרת את הקושי בלהסביר לאם איך הדרדר המצב שלו מתפירה של חתך בקופת החולים למצב כל כך קשה שדרש החייאה".

"יצאתי מחדר הלם לאחר ייצוב ראשוני כדי לדבר עם אמו של הפעוט" מוספיה ד"ר הדס טרספולסקי, רופאת ילדים נוספת שטיפלה בו. "היא שאלה אותי האם להעביר לו מוצץ כדי להרגיע אותו. הייתי צריכה להסביר לה שהמצב שונה מאוד ממה שהיא מתארת לעצמה – הילד אינו בהכרה, ומוצץ יהיה לו לעזר רק אחרי שיתאושש בהמשך. הרגענו אותה והסברנו מה צפוי לבנה, היא הייתה כמובן במתח עצום".

כיצד בוצע הטיפול מציל החיים?

ד"ר טרספולסקי: "בעזרת ד"ר עומר רמדאן, רופא בכיר מומחה להרדמה, הרדמנו והנשמנו את הפעוט והעברנו אותו במהירות לביצוע הדמיה. כפי שחשדנו שבר הזכוכית חדר את דופן הבטן של הפעוט וגרם לדימום מסכן חיים ולפגיעה במספר איברים פנימיים שגרם לדימום משמעותי בחלל הבטן. הפעוט הועבר לחדר ניתוח שם תוקנו הקרעים על ידי הצוות הכירורגי, והוא הועבר לטיפול נמרץ ילדים כשהוא מורדם ומונשם. כל הכבוד לאימא הערנית של הפעוט, שזיהתה בזמן שהוא לא מתנהג כרגיל – ולמרות שלכאורה כבר טופל בקופת החולים, החליטה לפנות אותו לחדר מיון. ההחלטה הזאת הצילה את חייו".

"בשיתוף פעולה עם הצוות המקביל שלנו מבית החולים הדסה עין כרם, הפעוט התאושש לאחר מספר ימים והשתחרר לביתו כשהוא הולך ומחייך, מסכמת ד"ר מרדכי חן. "הסיכון באיבוד דם הוא שהגוף יעבור קריסת מערכות ולכן היה עלינו לעבוד במהירות וביעילות, ולשמחתנו הפעוט הגיב בצורה מיטבית לטיפול.
כמי שראתה אותו כשהגיע, הרגשתי שמדובר בלא פחות מנס".