יום הסוכרת

דקלה אופיר והאחות מרינה ויינברג. צילום: אלי דדון
דקלה אופיר והאחות מרינה ויינברג. צילום: אלי דדון

בית החולים כרמל ציינו את יום הסוכרת הבינלאומי בסדרת הרצאות

מאות אלפים בישראל חולים במחלת הסוכרת ושיעור החולים בה רק גדל בהתמדה.
במרכז הרפואי כרמל ציינו את יום הסוכרת הבינלאומי בסימן הנגשת הטיפול, טיפול והפחתת סיבוכי המחלה והעלאת המודעות. מרינה ויינברג, אחות מתאמת הסוכרת של כרמל, ודקלה אופיר, מנהלת יחידת התזונה והדיאטה של בית החולים בחיפה הפיקו את יום הסוכרת.

כידוע , סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם, ושיעור החולים בה גדל בהתמדה. מעריכים שבין 8% ל־9% מתושבי ישראל חולים בסוכרת וכי אצל כ־20% מחולי הסוכרת המחלה לא אובחנה, והם אינם מודעים לקיומה. יום הסוכרת הבין-לאומי נועד להעלות את מודעות הציבור למחלת הסוכרת ולדרכים למניעתה. יום הסוכרת הבין-לאומי הראשון צוין בפעם הראשונה ב-14 בנובמבר 1991. יום זה, 14 בנובמבר, הוא יום הולדתו של הרופא והכימאי פרדריק גרנט בנטינג שגילה בשנת 1922 כיצד להפיק אינסולין.

ד"ר מיכל גרשינסקי וצוות המרצים. צילום:אלי דדון

רשימת המרצים הייתה ארוכה. ד"ר מיכל גרשינסקי, מנהלת יחידת אנדו וסוכרת, בכרמל ובמרחב חיפה של הכללית, הרצתה על האפידמיולוגיה של סוכרת בישראל. דקלה אופיר, מנהלת יחידת תזונה ודיאטה של כרמל, הרצתה על תזונה בריאה ומאוזנת בסוכרת. מרינה ויינברג, אחות מתאמת סוכרת בכרמל, העבירה הרצאה על תרבות ובריאות בקרב יוצאי מדינות חבר העמים. פאדי חג'אג'רה, אח מוסמך במחלקה הפנימית ג', דיבר על תרבות ואתגרי בריאות בקרב ערבי ישראל. קסאייה יברקן, אחות מוסמכת מהמחלקה הפנימית ב', הסבירה למשתתפים על סוכרת ותרבות בקרב יוצאי אתיופיה. משה ממן, מנהל כללית מושלם במחוז חיפה-צפון, הציג למשתתפים את אפליקציה clalit active על יתרונותיה המיוחדים לחולי סוכרת. ד"ר נירית פליבצקי, עובדת סוציאלית בכירה בכרמל, הציגה התמודדות עם מחלה כרונית. נועה שמי-מסקיט, פיזיותרפיסטית מכרמל, הציגה את עקרונות פעילות גופנית לתמיכה באורח חיים בריא.

האחות מרינה ורופאי כרמל ביום הסוכרת. צילום אלי דדון

דקלה אופיר מסכמת: "ישנה חשיבות קריטית במניעת הפיכתו של מצב טרום סוכרת לסוכרת באמצעות שינוי של אורח החיים. זהו למעשה חלון ההזדמנויות האחרון למנוע סוכרת רגע לפני שהיא פורצת. לאחר שהמחלה פורצת, כמעט אי־אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. מילת המפתח בטיפול בסוכרת היא מניעה. אם מאמצים אורח חיים בריא הכולל התנזרות מעישון, הקפדה על משקל גוף תקין ועל תזונה בריאה, עיסוק קבוע בפעילות גופנית ניתן למנוע תחלואה בסוכרת או לפחות לדחות אותה בשנים רבות. כאשר הסוכרת מאוזנת, מרגישים טוב, ואפשר לנהל אורח חיים שגרתי".