ערמונית מוגדלת ללא ניתוח

פרופ' אלן בלום. צילום: הדסה
פרופ' אלן בלום. צילום: הדסה

פרופ' אלן בלום, מנהל היחידה הרפואית לאנגיו-רדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי הדסה, מטפל בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית ללא ניתוח

ערמונית (פרוסטטה) מוגדלת היא תופעה שכיחה ממנה סובלים בעיקר גברים בגילאי 50 ומעלה. פרופ' אלן בלום, מנהל היחידה הרפואית לאנגיו-רדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי הדסה, מציג טיפול חדשני שמונע את הצורך בניתוח.

כחמישים אחוז מהגברים בגילאי חמישים ומעלה מתמודדים עם ערמונית מוגדלת, נתון זה גדל בכעשרה אחוזים מידי עשור. מחצית מהגברים סובלים מתופעות הקשורות במצב זה המובילות לירידה משמעותית באיכות החיים ובכללן ירידה בתפקוד המיני.

פרופ' אלן בלום, מנהל היחידה הרפואית לאנגיו-רדיולוגיה פולשנית בהדסה, מסביר: "הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית היא אחת הבעיות השכיחות ביותר בקרב גברים. בלוטת הערמונית הינה חלק ממערכת הרבייה של הגבר ותפקידה העיקרי הוא ייצור נוזל הזרע הנועד להזין ולהגן על הזרע בכיס האשכים. הערמונית גם אחראית על סגירת צינורית השתן (השופכה) בזמן שפיכת זרע ועל ידי כך מאפשרת פליטת זרע תקינה. בשל מיקומה של הערמונית כאשר היא גדלה היא לוחצת על צינורית השתן וגורמת לקשיים במתן השתן המתבטאים בדחיפות במתן שתן, זרם שתן חלש ומקוטע, קושי בהתחלת השתנה, צורך לקום מספר פעמים בלילה הגורם להפרעת שינה, וטפטוף שתן. ערמונית במצב תקין שוקלת לערך כ- 30 גרם ובעקבות הגדלה, יכולה להגיע למאות גרם" אומר פרופ' בלום, אך גם מבקש להדגיש: "המצב אינו מסוכן. חשוב לציין – הגדלה שפירה של הערמונית אינה תופעה טרום סרטנית, אך איכות החיים של הסובלים ממנה עלולה להיפגע משמעותית ולעתים להוביל לעצירת שתן וצורך בהחדרת צנתר (קטטר) לכיס השתן באופן בהול".

אלו טיפולים קיימים?

פרופ' בלום: "לגידול שפיר של הערמונית ישנם מספר טיפולים מקובלים כיום. למשל טיפול שמרני ומעקב למטופלים המגיעים עם תלונות קלות. כאשר מדובר בסבל בינוני ומעלה, מקובל לתת טיפול תרופתי משני סוגים עיקריים ולשקול התערבות ניתוחית. כיום ישנם מספר סוגי ניתוח אך הם אינם מתאימים לכל מטופל או לכל גודל ערמונית. הטיפול התרופתי מלווה לעיתים בתופעות לוואי הכוללות שינוים בלחץ הדם, סחרחורת, ירידה בדחף המיני ושפיכת זרע הפוכה, מצב שהופך את המטופל לעקר. תופעה זו מוכרת גם לאחר טיפול ניתוחי. בנוסף, ישנם מטופלים שהם בסיכון מוגבר לטיפול ניתוחי בעקבות מחלות רקע ושימוש בתרופות לדילול הדם ולכן מטופלים רבים מחפשים פתרון חלופי הנכון יותר עבורם".

יש פתרון החלופי?

פרופ' בלום: "לאחרונה אנו בהדסה עושים שימוש בטיפול חדשני ובטוח הנקרא – אמבוליזציה (תסחיף יזום) של עורקי הערמונית, המתבצע לעיתים כתחליף לטיפול הניתוחי או התרופתי. האמבוליזציה היא פרוצדורה המתבצעת בצנתור דרך עורק המפשעה או העורק הרדיאלי (שורש כף יד) בהרדמה מקומית וטשטוש בלבד.
ההליך מתבצע על ידי מומחה ברדיולוגיה פולשנית אשר עבר הכשרה מתאימה".

התאמת הפרוצדורה למטופל היא תוצאה של שיתוף פעולה מלא עם צוות הרופאים הבכירים של המחלקה לאורולוגיה בהדסה, בניהולו של פרופ' עופר גופרית. פרופ' בלום: "הפרוצדורה מתבצעת בצנתור, במהלכו מזריקים חלקיקים זעירים לעורקי הערמונית משני צדדיה, על מנת לסגור את הסעיפים הקטנים הנמצאים עמוק בתוך הבלוטה. סגירתם גורמת להפחתת אספקת הדם לבלוטה, בעיקר באזור המרכזי של הבלטה אשר לוחץ על השופכה וגורם לתופעות החסימתיות שמהן המטופל סובל".

החומר המוזרק נקרא BEAD BLOCK Microspheres השייך לחברת Boston Scientific ומופץ על ידי חברת מדטכניקה בארץ. לאחר הפעולה ובעתיד, החלקיקים שהוזרקו אינם מפריעים לביצוע בדיקות הדמיה אחרות כגון CT או MRI. פרופ' בלום: "סגירת הסעיפים גורמת להצטמקות הבלוטה בשיעור ממוצע של 40-50% ובכך לירידת לחץ על השופכה. לשיטה זו יתרונות רבים, והיא מתאימה למרבית המטופלים הסובלים מהתופעה. לאמבוליזציה יתרונית רבים, היא אינה ניתוחית ומתבצעת במתכונת אשפוז יום. מטופלים המקבלים מדללי דם עדיין יכולים לעבור את הפרוצדורה ללא צורך בהפסקתם. אין צורך במתן דם סביב הפעולה, אין צורך בהחדרת קטטר לכיס השתן ואין מגבלת גודל מקסימלי של בלוטה בה ניתן לטיפל בשיטה זו, לעומת מגבלת גודל מקסימלי של ערמונית הקיים בהליך כירורגי רגיל".

פרופ' בלום מסכם: "טיפלתי בלא מעט גברים שהיו מיואשים וסבלו לאורך זמן, למרות טיפול תרופתי מיטבי. טיפול באמבוליזציה של הערמונית במרבית המקרים הביא למהפך בחייהם וחלקם אף הושפעו באופן חיובי בתחום התפקוד והדחף המיני. הפעולות הינן מונחות דימות ומבוצעות בטכנולוגיה מתקדמת ביותר, אשר כל הזמן מתפתחת ומשתפרת".