השטחת גרוגרת ללא צלקת

פרופ' אבי חפץ. צילום: אפרת בן יוסף
פרופ' אבי חפץ. צילום: אפרת בן יוסף

פיתוח ישראלי להשטחת הגרוגרת, לנשים טרנסג'נדריות, פורץ דרך לעולם: התבצע בארה"ב

פריצת דרך ישראלית, אשר אפשרה לבצע ניתוח להשטחת בליטת הגרוגרת הצווארית אצל נשים טרנסג'נדריות מבלי להשאיר צלקת, התבצעה לראשונה מחוץ לגבולות ישראל על ידי ד"ר ויקטוריה באונצ'י במרכז הרפואי לינקולן שבארה"ב. את הגישה הרפואית הייחודית הביא לארה"ב פרופ' אבי חפץ, מנהל היחידה לכירורגיה של הראש והצוואר בא.ר.ם – המרכז הרב תחומי לרפואת אף אוזן גרון, שפיתח ומוביל את השיטה וכבר ערך בישראל תשעה ניתוחים מסוג זה. כעת, לראשונה, אומצה השיטה מחוץ לגבולות ישראל.

הגרוגרת היא איבר סחוסי המגן מפני פגיעה במיתרי הקול, והזווית השונה שלו בגברים הופכת אותו לבולט יותר מאשר אצל נשים. גרוגרת בולטת עלולה להוות בעיה אסתטית, במיוחד כאשר מדובר בנשים טרנסג'נדריות, עבורן מהווה הגרוגרת "סמל" לגבריות אותו הם מבקשים להסיר בתהליך שינוי המין. אם בעבר היה נהוג לבצע את הניתוח על ידי חתך צווארי שמותיר אחריו צלקת במקום בולט במרכז הצוואר, הניתוח החדשני אותו תאר לראשונה פרופ' חפץ מבוצע דרך חתך פנימי בשפה התחתונה וללא כל צלקת חיצונית. הניתוח נמשך כשעה וחצי בהרדמה מלאה, והמנותחים משתחררים לביתם כבר בבוקר למחרת. התפרים ברירית השפה נמסים עם הזמן, בדומה לניתוח חניכיים, ואינם משאירים צלקת. לאחר כשבוע חוזרת המטופלת לפעילות רגילה.

פרופ' חפץ מוביל כבר מספר שנים בארץ ובעולם את ניתוחי התירואיד והפרתירואיד בגישה אנדוסקופית וללא חתך חיצוני. ניתוח השטחת הגרוגרת האנדוסקופי הינו המשך ישיר לגישה ולחדשנות זו. לדבריו, "הגישה החדשה הינה ללא ספק בשורה לקהילת הטרנסג'נדרים בארץ ובעולם, כפי שהעידו חלק מהמנותחים שעברו את הניתוח. הפעולה פשוט שינתה את חייהם והפכה אותם לשלמים יותר מבחינת תחושת שלמות הגוף שלהם. ביצועה של הגישה לראשונה מחוץ לישראל, ע"י רופאי אוניברסיטת קורנל היוקרתית בניו יורק, מהווה תפיחה משמעותית על השכם ומדרבנת להמשיך ולקדם את הגישה בארץ ובעולם".