הריון של אחד למיליון

היולדת אל לדוביץ', התאומים ופרופ' לירן הירש. צילום: ליאור צור
היולדת אל לדוביץ', התאומים ופרופ' לירן הירש. צילום: ליאור צור

לידה נדירה בבית החולים איכילוב: יולדת אחת, שני רחמים, תאומים

היריון של 1 למיליון: בבית החולים איכילוב בתל אביב נולדו תאומים בריאים לאשה עם 2 רחמים (רחם אחד שמחולק לשני חלקים נפרדים לגמרי). האישה הייתה בהיריון עם תאומים, כאשר בכל רחם היה עובר אחר. מדובר בתאומים שלא פגשו אחד את השני במהלך ההיריון, אלא רק אחרי הלידה.

היולדת, אל לדוביץ׳, נולדה עם רחם מסוג דידלפי. מדובר במצב בו לאשה יש שני רחמים כאשר לכל רחם יש חלל נפרד וצוואר משלו. באופן נדיר היא הרתה בהריון תאומים, כאשר כל תאום גדל בנפרד ברחם אחר. כלומר, בשונה מכל שאר הריונות התאומים, אשר חולקים את חלל הרחם וגדלים זה לצד זה, במקרה הזה התאומים שלה נפגשו לראשונה רק אחרי הלידה. מדובר בסיטואציה רפואית נדירה מאוד, ששכיחותה בספרות הרפואית קורית 1 למיליון הריונות. פחות מ-15 מקרים דומים תוארו עד כה בספרות הרפואית. הן מצב של רחם דידלפי, והן היריון תאומים, הופכים את ההיריון לכזה שהינו בסיכון גבוה ללידות מוקדמות.

אל לדוביץ' ביצעה מעקב הריון בבית החולים ליס, במתחם איכילוב, במרפאת התאומים בניהולו של פרופ' לירן הירש, המשמש גם כמנהל המחלקה להריון בסיכון גבוה. לאור מורכבות המקרה היה צורך במעקב אינטנסיבי ביותר. לבסוף, בשבוע 35, היא עברה ניתוח קיסרי על ידי פרופ' הירש והתאומים זכו להכיר אחד את השני.
אל לדוביץ': ״בגיל 20, הרבה לפני ההריונות, התבשרתי שיש לי שני רחמים וכל השנים פחדתי שהתינוק יהיה ברחם הימני שהוא קטן יותר. בבדיקה הראשונה של ההיריון, הרופא כמעט התעלף ולקח לו עשר דקות לבשר לי שיש לי עובר בכל רחם, ומשם התחיל הריון מלא בחששות. אבל מהרגע שהגעתי לפרופ׳ הירש, ידעתי שאני בידיים טובות והמשכתי את ההיריון תחת מעקב עד ללידה. התאומים, בן ובת, מתוקים ומהממים ואני בטוחה שלמרות שלא נפגשו עד כה, הם יהיו האחים והחברים הכי טובים״.