הצגה של פסיכו-אונקולוגיה

מקסין כהן (מימין) ומיכל מילוא רוטשילד. צילום: פוריה
מקסין כהן (מימין) ומיכל מילוא רוטשילד. צילום: פוריה

פרויקט ייחודי של מפגשי תיאטרון לבני משפחה, שמטפלים בקרוביהם חולי הסרטן, התקיים במכון האונקולוגי של בית החולים פוריה. יזמו: העובדת הסוציאלית מיכל מילוא רוטשילד והאחות האחראית במכון האונקולוגי מקסין כהן

הפרויקט: "יצירה והוקרה בלב הסערה", מפגשי תיאטרון פלייבק של בני משפחה, המטפלים בחולי סרטן קרובים ללבם, הוא פרויקט ייחודי שהחל בשנת 2021 בבית החולים פוריה ליד טבריה. במסגרתו נפגשים בני משפחה, שהם המטפלים העיקריים במטופלים במכון האונקולוגי של המרכז הרפואי פדה-פוריה, עם שחקני תיאטרון.

מטרת המפגשים היא חיזוק והעצמה של בני המשפחה של המטופלים. יוזמות הפרויקט, העובדת הסוציאלית מיכל מילוא רוטשילד והאחות האחראית במכון האונקולוגי, מקסין כהן, איתרו בקרב החולים והמשפחות של מטופלי המכון האונקולוגי חמישה עשר משתתפים, שהוזמנו לחמישה מפגשים עם שחקני תיאטרון הפלייבק, "שילובים בגליל". האגודה הישראלית לפסיכו-אונקולוגיה בחרה במיזם זה כפרויקט המצטיין לשנת 2021.

מפגש עם בני משפחה. צילום: פוריה

מיכל מילוא רוטשילד: "המטרה שלנו היתה תמיכה, העצמה וחיזוק החוסן של המטפל העיקרי דרך הנראטיב האישי שלו ע"י שימוש בכלים של תיאטרון ומשחק. המשתתפים הביאו את החוויות שלהם והשחקנים עיבדו את המוטיבים המרכזיים והמחיזו את החוויה באופן שאיפשר להם לצפות לרגע מהצד על הסיפור שלהם ולעבד אותו ברמה הרגשית (לשנות גישה, להפנים תובנה, או לחילופין לצאת עם תובנה חדשה). המפגשים תרמו גם למשתתפים באופן אישי וגם לקבוצה, נוצרה סולדיריות, לגיטימיות, וקשרי חברות חדשים והמשתתפים יצאו בחוויה משמעותית".

מקסין כהן: " בחרנו לטפל במטפלים כי אלה אנשים שנמצאים כל הזמן בעמדת נתינה. ידוע, שככל שהמטפל העיקרי בחוויה של העצמה ותחושת חוסן, היכולת שלו להיענות לטיפול מיטבי עבור המטופל, הולכת וגדלה. מעבר לחיזוק והעצמת המטפלים למפגשים היה יתרון חשוב נוסף של העמקת הקשר שלהם עם הצוות שלנו במכון האונקולוגי. השבחת החיבור בין הצוות המטפל במכון ובין המשתתפים כמטפלים עיקריים, תורמת רבות להצלחת הטיפול".

תיאטרון במכון האונקולוגי. צילום: פוריה

בנימוקיה ציינה ועדת הפרס, של האגודה הישראלית לפסיכו-אונקולוגיה, כי "הוועדה התרשמה מהחשיבה המקצועית ומההתייחסות לצורך של המטפלים העיקריים לקבל מענה המתאים לעומס עימם הם מתמודדים. הוועדה התרשמה מהשימוש בתיאטרון פלייבק ככלי וכמקור לדיון קבוצתי על ההיבטים הפרקטיים והרגשיים של ליווי בן משפחה הסובל ממחלה".

ענת רוזנבלום, מנהלת השירות הסוציאלי בבית החולים פוריה, סיכמה: "שביעות הרצון הגבוהה של המשתתפים, תחושת השייכות שניכרה במפגשים וההשקעה הרבה בתכנון הם אלה שהביאו לתוצאה מיוחדת ולהצלחת הפרויקט. אנו מתכננים לקיים סדרת מפגשים גם השנה, עבור אוכלוסיות נוספות".