הנשמה לא גרונית

ד
ד"ר אריאל רויטמן וד"ר ורד דביר. צילום: אלי דדון

בבית החולים כרמל הוכנסה שיטת הנשמה חדשנית לניתוחי גרון: המרדימים מזרימים לחולה חמצן מוגבר דרך האף ומשחררים את הגרון מצינור ההנשמה

ניתוחים בגרון בהרדמה כללית יכולים להיות מאתגרים לצוות המנתחים והמרדימים, וזאת עקב צינור ההנשמה שעובר באזור הניתוח ומקשה על יכולת העבודה של המנתח. ד"ר אריאל רויטמן, מנתח ומומחה א.א.ג במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית, מסביר: "צינור ההנשמה הכרחי בניתוחי גרון מכיוון שהמנותחים מורדמים והשרירים שלהם משותקים זאת על מנת שלא יזיזו את מיתרי הקול בזמן הפעולה העדינה. בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשות על מנת להקטין את צינור ההנשמה ולאפשר ניתוח קל יותר, אולם עם זאת לכל שיטה חסרונות משלה".

ד"ר ורד דביר, רופאה בכירה במחלקת הרדמה וד"ר רויטמן, מנהיגים מזה כשנתיים שיטת הנשמה חדשנית בניתוחי גרון ונתיב אוויר. השיטה נקראת THRIVE (Transnasal Humidified Rapid-Insufflation Ventilatory Exchange). בשיטה זו נעשה שימוש ב-100% חמצן אשר זורם דרך האף של המטופל בנפח גדול (עד 70 ליטר לדקה). החמצן ניתן כשהוא חם ולח כדי למנוע יובש ונזק לריריות בדרכי האוויר. בשיטה זו, מסבירים המומחים, אין צורך להחדיר צינור הנשמה לדרכי האוויר של המנותח ובו בזמן ניתן לשתק את שרירי החולה מבלי לחשוש שהנשימה תיפגע.

פרופ' אילנה דואק, ד"ר זאב גולדיק, ד"ר אריאל רויטמן וד"ר ורד דביר. צילום: אלי דדון

ד"ר רויטמן, אשר התמקצע בין היתר בשיטת זו במסגרת השתלמות עמיתים בחו"ל, מעדכן כי "באופן זה, אין דבר המסתיר את שדה הניתוח והמנתח יכול לבצע עבודה עדינה ורחבה. כאשר נמנעים מהכנסת צינור הנשמה, מונעים גם סיבוכים שהצינור יכול לגרום כמו דימום, בצקת או פגיעה ברקמה".

ההרדמה בשיטה החדשה היא הרדמה כללית. ההרדמה ניתנת בתרופות דרך הוריד ובמהלך הניתוח החולה מנוטר באמצעים הרגילים (לחץ דם, דופק וריויון החמצן בדם) ובנוסף גם באמצעים מתקדמים נוספים הבודקים את מדד העירות ומידת שיתוק השרירים. ד"ר דביר מסכמת: "במהלך הניתוח החולה מקבל תרופות לשינה, תרופות נגד כאבים (דרך הוריד ו/או מקומית באזור הניתוח) ותרופה לשיתוק שרירים. זמן הפעולה בניתוח הינו מהיר מאוד ולרב עד חצי שעה. במקרים רבים ניתן להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח".

במרכז הרפואי כרמל מתבצעים בכל שנה 14,000 ניתוחים בתריסר חדרי ניתוח מתקדמים. מחלקת א.א.ג וניתוחי ראש וצוואר של כרמל, בניהולה של פרופ' אילנה דואק, מבצעת עשרות ניתוחי גרון מורכבים בכל שנה ועבור מטופלים עם ההתוויות המתאימות. שיטת ההרדמה החדשה מסייעת משמעותית למנתחי הגרון. פרופ' דואק: " במחלקה אנו מבצעים את ניתוחי הגרון המורכבים והמסובכים ביותר. אנו שוקדים כל הזמן לפתח לשכלל ולהביא לטובת המטופלים שלנו את השיטות והטכנולוגיות הטובות והמתקדמות ביותר בעולם".

מנהל מערך ההרדמה וטיפול נמרץ בכרמל, ד"ר זאב גולדיק: "הנשמה באופן זה מאגדת יתרונות רבים, ללא החסרונות של השיטות שהיו מקובלות עד כה. שיטה זו לשמירת נתיב האוויר של המטופל, ואוורור נכון, דורשת מיומנות רבה. לצורך כך עבר צוות מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ הכשרה מיוחדת".