הווייז של הרפואה

הנהלת כרמל והנהלת הרנטגן. צילום: אלי דדון
הנהלת כרמל והנהלת הרנטגן. צילום: אלי דדון

בבית החולים כרמל חגגו את "יום הרנטגן" העולמי עם עוגות במחלקת הדימות

לרגל יום הרנטגן, ברכו ד"ר נטליה גולדברג, מנהלת מכון הרנטגן בבית החולים כרמל, ומתי שנפ, הרנטגנאי הראשי, את צוות הרנטגן שכולל עשרות טכנאים המפעילים את עמדות הסיטי, רנטגן ואולטרהסאונד. המכון מבצע מעל 100,000 בדיקות דימות בשנה, מיולדת הזקוקה לאולטרסאונד של העובר, ועד לסיטי לבבי וירטואלי, או צילומי טראומה בחדר מיון וצילומים מתקדמים במכון לרפואה גרעינית. ההנהלה הבכירה של בית החולים הגיעה למכון הרנטגן עם עוגות כדי לברך את צוות הרנטגנאים.

ד"ר נטליה גולדברג, מתי שנפ ונטע הלפנד מזכירת מכון הדימות. צילום: אלי דדון

ד"ר נטליה גולדברג: " כמו שלשרשרת יש חוליות, גם לנו, במכון הדימות יש חוליות. כל חוליה לא יכולה להתקיים בלי השניה. עברנו לא מעט ביחד ומתוכננת לנו דרך ארוכה להתחדשות ולהצטיידות מחודשת כמו מכשירי MRI ו-PET".

מכשור במחלקת הדימות. צילום: אלי דדון

מכון הדימות המוביל של כרמל מורכב מיחידת הדמיית רנטגן (DR,CR), יחידת אולטרסאונד (על שמע), היחידה לרדיולוגיה פולשנית, היחידה דיאגנוסטית לשד (ממוגרפיה), יחידה לטומוגרפיה ממוחשבת (CT), יחידה להדמיית כלי דם (לב) בטומוגרפיה ממוחשבת ויחידת פאקס – לאירכוב דיגיטלי.

צוות הרנטגן. צילום: אלי דדון

מתי שנפ הרנטגנאי הראשי של בית החולים והרוח החיה במכון: "היום לפני 126 שנה גילה וילהלם קונרד רנטגן את קרני ב-X אשר שמן הוסב לקרני רנטגן. בשנים האחרונות חלה התפתחות מדהימה בתחום הדימות. סורקים ומצלמים בכל מני מכשירים מתוחכמים והיברידיים, המשלבים שני מקורות קרינה, ומאפשרים למאבחנים לראות גם אנטומיה וגם פיזיולוגיה של הגוף. המכשירים משקפים באמצעות קרינת רנטגן ומסייעים לרופאים בסוגים שונים של פעולות פולשניות, אבחנתיות וטיפוליות. מאחורי כל המכשירים היקרים הללו עומדים דימותנים אשר לרוב הם הראשונים לראות את הפתולוגיה ומתריעים על הסכנה. אנחנו המצפן והווייז של הרפואה".