דלקת פימס

תסמונת נדירה. צילום: אסותא אשדוד
תסמונת נדירה. צילום: אסותא אשדוד

נער בן 16 הגיע לבית החולים אסותא אשדוד עם התסמונת, שתקפה כבר 120 ילדים בישראל, לאחר שהחלימו מקורונה. הסכנה: קריסת מערכות כללית

בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד אושפז נער בן 16, תושב מושב שוקדה בעוטף עזה, בעקבות תלונות על חום ונפיחות בבלוטת הלימפה. מבירור המקרה נמצא, שהנער סבל מדלקת פימס – דלקת רב מערכתית שתוקפת מחלימים מקורונה ומאופיינת בתסמינים דוגמת חום, פריחה, כאבי בטן, חוסר תיאבון, חולשה, ירידת לחץ דם ולעיתים בעיות בלב ועלולה להוביל לקריסת מערכות. התסמונת הובילה את הילד לקריסת מערכות, ובעקבות זאת הוא הונשם, עד שמצבו השתפר.

מקרה זה הוא המקרה התשיעי בבית החולים אסותא אשדוד עם תסמונת פימס בשנה האחרונה. שלושה מתוך תשעת הילדים הונשמו ושניים נזקקו לחיבור למכונת לב ריאה (אקמו). כל הילדים החלימו לאחר טיפול בבית החולים.

אמו של הנער, חנה כהן אלורו: "חשוב לנו להעביר את המסר הזה הלאה לכל המתלבטים והתוהים. אני מבינה את החשש לחסן ילדים ונערים, החיסון הוא באמת חדש וחסר מידע מושלם, אבל אני מקווה שאף אחד לא יצטרך לעבור מה שעברנו השבוע. הטלטלנו בין חיים למוות וגם עכשיו צפוי לנו עוד שיקום ארוך".

ד"ר טל ברוש, מנהל היחידה למחלות זיהומיות באסותא אשדוד: "תסמונת פימס, על אף שאינה שכיחה, כבר דווחה במעל מאה ועשרים ילדים במדינת ישראל. מדובר אמנם על תסמונת יחסית נדירה, אך לעתים קרובות חמורה ומסכנת חיים. חשוב להבהיר שתסמונת זו מעולם לא דווחה בילדים שחוסנו כנגד קורונה, ולדעתי צריכה להיות במכלול השיקולים של הורים, ילדים ורופאים לגבי חיסון קורונה."

ד"ר נועה רוזנפלד, מנהלת טיפול נמרץ באסותא אשדוד: "החשש של ההורים הוא בהחלט מובן, אכן החיסון נגד קורונה הוא חדש יחסית, אך בטיחותו כיום איננה מוטלת בספק. מעבר לכך, העובדה היא, שעד כה אין אף לא מקרה מתועד אחד בעולם של נער או ילד שחלו בתסמונת לאחר קבלת החיסון. למרות ריבוי המקרים, עדיין מדובר בתסמונת נדירה ונכון שלא להיכנס להיסטריה. אני מבינה את הדאגה והחשש, אך כמנהלת טיפול נמרץ ילדים אני יכולה להרגיע את ההורים, ולומר כי במרבית המקרים ההחלמה היא מלאה".