דום לב באמצע משחק סקווש

ד״ר בארי ורעייתו עם הצוות שהציל את חייו. צילום: שערי צדק
ד״ר בארי ורעייתו עם הצוות שהציל את חייו. צילום: שערי צדק

סמנכ"ל בית החולים אלי"ן לשיקום ילדים ומנהל האגף לשיקום נשימתי ילדים בבית החולים שערי צדק, ד"ר אליעזר בארי, קרדיולוג בהכשרתו, התמוטט באמצע פעילות ספורט. מציל ואחות, ששהו במרכז הספורט, הצילו את חייו בעזרת דפיליברטור

ד״ר אליעזר בארי, סמנכ"ל בית החולים אלי"ן (המרכז הרפואי לשיקום ילדים ונוער בירושלים), ומנהל האגף לשיקום נשימתי ילדים בבית החולים שערי צדק בירושלים, הוא קרדיולוג בהכשרתו. ד"ר בארי היה באמצע משחק סקווש במתחם הכושר של האוניברסיטה העברית בגבעת רם, ירושלים, כאשר לפתע חש ברע. המשחק הופסק ובתוך זמן קצר, ליד הכניסה למרכז הספורט, חווה ד"ר בארי דום לב ונפל ארצה.

שותפו לאימונים שהיה בקרבת מקום הזעיק עזרה ולמזלו של ד״ר בארי, הוא נכנס לשרשרת הצלה, שאילולי תפקדה, לא היה שורד כדי לספר את סיפורו. בשאר גושה, מציל שעובד במקום, החיש את הדפיברילטור, שהיה זמין, אליו הצטרפה אייה סובחי, אחות במחלקה כירורגית במקצועה, שבדיוק הייתה בקרבת מקום והחלה בביצוע עיסוי חזה. צוות איחוד הצלה ובהמשך אמבולנס של מד״א סייעו בטיפול בשטח ולאחר מכן הובהל ד״ר בארי ליחידה לטיפול נמרץ לב במערך הלב המשולב במרכז הרפואי שערי צדק.

בעבודה מאומצת של הצוות הרפואי בשערי צדק, וצנתור דחוף שבוצע בהצלחה, מצבו יוצב. לאחר מספר ימים בהם היה מורדם ומונשם, ד"ר בארי התעורר נגד כל הסיכויים, וכעת הוא מבקש להעביר את המסר: דפיברילטור מציל חיים. ״אני מלא רגשי תודה על החיים שקיבלתי במתנה. אני אדם בריא בדרך כלל, ולא צפיתי שזה יקרה לי לפני גיל 60. אני רגיל להיות מנשים ולא מונשם, ולא מאחל לאף אדם, בשום גיל, להגיע למצב כזה קריטי. המענה המידי שקיבלתי בשטח, והטיפול המהיר והמקצועי שקיבלתי בבית החולים, הצילו את חיי״.

"הדקות הקריטיות שנחסכו הודות לצוות שהעניק לו טיפול ראשוני בשטח, הן היו הדקות שהבדילו בין חיים ומוות״, מסביר ד״ר אלעד אשר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב בשערי צדק ומוסיף: "ד"ר בארי הגיע אלינו עם חסימה בעורק הקדמי היורד (LAD) והצרות קריטית בעורק הימני (RCA). לאחר ייצוב ראשוני על ידי הנשמה ותרופות, הוא נכנס מהר לצנתור מורכב, אותו ביצע פרופ' מוני שובי. בהמשך הוא הועבר ליחידה וטופל במספר תרופות דרך הווריד, עד שהתייצב לגמרי, נגמל מהנשמה מלאכותית וחזר לעצמו".

הסטטיסטיקה מדברת על כך שבארה"ב מתים כל שנה 350,000-400,000 אנשים מדום לב. רק 10% מאלו שחוו דום לב ישרדו ורק 8% יהיו ללא נזק נוירולוגי משמעותי. רוב מקרי הדום לב יתרחשו בבית (70%) ואז הסיכוי למות גדול יותר, כי בניגוד לבית, בדום לב ברחוב יש הרבה יותר סיכויים שייראו אתכם ויושיטו עזרה. 50% מהציבור לא יודעים שדום לב הוא גורם התמותה המוביל במחלות לב וכלי דם.

דום לב יכול להופיע עם סימנים מקדימים של כאב בחזה, קוצר נשימה, דפיקות לב, בחילות והקאות או התעלפות. יחד עם זאת, פעמים רבות אין שום סימפטום מקדים, ודום הלב פשוט יגיע ללא התרעה עם התמוטטות של האדם. לכן יש חשיבות גבוהה להימצאות הדפיברילטור בקרבת מקום. "הודות לטיפול המהיר הד״ר בארי", מסכם ד"ר אלעד אשר, "הוא התאושש יפה מאוד ומשתקם, וכולנו תקווה שיוכל לחזור לעבוד ולהציל חיים בבית החולים אלין".