דה וינצ'י בכרמל

ד
ד"ר ריאד חדאד וד"ר יורם דקל. צילום: אלי דדון

הדגם האחרון והמתקדם ביותר של רובוט הדה וינצ'י – גרסת Xi – נקלט בבית החולים כרמל

מרכז רפואי כרמל מקבוצת כללית הצטייד באחרונה במערכת ניתוחים רובוטית המתקדמת מסוגה – דגם ה- Xi של רובוט הדה וינצ'י. השבוע כבר בוצעו ארבעת הניתוחים הראשונים. החולים שנותחו אושפזו במחלקה האורולוגית ובמחלקה כירורגית ב' של בית החולים והניתוחים עברה בהצלחה מלאה.

ד"ר יורם דקל מנהל המחלקה האורולוגית: "אני שמח כי אחרי שנים של המתנה, זכינו לקבל את הרובוט החדש והוא יאפשר לנו להתקדם לעידן הכירורגיה הרובוטית ולתת רפואה מהמעלה הראשונה למטופלים שלנו. הרובוט מיועד לביצוע ניתוחים גדולים ומורכבים והוא מרחיב את היכולות שלנו בביצוע ניתוחים ממוקדים בגישה מצומצמת שיחליפו את הניתוחים הפתוחים. המשמעות לחולה היא פחות סיבוכים, פחות ימי אשפוז, התאוששות מהירה יותר וגם פחות סכנה לזיהומים".

ד"ר יורם דקל בחדר הניתוח הרובוטי. צילום: אלי דדון

בתחום הכירורגיה הכללית יבוצעו ברובוט בעיקר ניתוחים אונקולוגיים. הרובוט מציע יתרון בניתוחים מסובכים כמו כריתה של גידולי המעי הגס והחלחולת ובהמשך גם ניתוחים לגידולי כבד. ד"ר ריאד חדאד מנהל מחלקה כירורגית ב' בכרמל ואחד ממנתחי הכבד לבלב המובילים בישראל מסביר: "הרובוט מאפשר לנו גישה יציבה ובטוחה לאזורי ניתוח שהגישה אליהם קשה. הניתוחים יהיו מדויקים יותר ואיכותיים יותר והחולים ייהנו מאשפוז קצר ושחרור מוקדם. אין הרבה מרכזים רפואיים המבצעים ניתוחי כבד ולבלב בגישה רובוטית. אנחנו בכרמל נערכים להוביל בתחום ניתוחי הכבד והלבלב בגישה רובוטית ולהציע למטופלים שלנו את הרפואה המתקדמת ביותר".

לרובוט הדה וינצ'י יתרונות בולטים ביכולות התמרון שלו וההגעה לאזורים קשים בניווט מדויק ויציב. אחד היתרונות הגדולים ביותר שמציעה המערכת הזו היא האפשרות לבצע 'תנועות מפרק' בטווח גדול פי כמה מזה של האדם. הרובוט אמנם מחקה את תנועת הרופא, אך הוא יכול לסובב חלקים מסוימים בו, לדוגמה, ב-360 מעלות, ולהגיע למקומות מורכבים מהירות וקלות. עבור המנותח המשמעות היא שהניתוח יהיה מהיר יותר, מדויק יותר וכואב פחות.

הדמיית רובוט דה וינצ'י. צילום: באדיבות בי"ח כרמל

מחלקות נוספות נערכות להכשרת הצוות לכניסה לעידן הניתוחים הרובוטים כולל מחלקת נשים, היחידה לניתוחי ריאות ומחלקת א.א.ג. ההכשרה לצוותי הניתוח באמצעות הרובוט בכרמל תכלול קורס ועבודה באמצעות סימולטור ייעודי כדי להקנות את המיומנויות הנדרשות. מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג מסכם: "אני מודה להנהלת הכללית, לחטיבת בתי החולים על האמון שהם מביעים בבית החולים שלנו ועל ההשקעה האינטנסיבית בפיתוח בית החולים כרמל. בקרוב נראה גם מערכת PET CT , מכשיר MRI וחדר צנתורים חדש ליחידה לאלקטרופיזיולוגיה. תודה גם לקרן הלמסלי על התרומה המבורכת שסייעה ברכישת המכשיר".