בין סוכרת לבעיות עור

ד
ד"ר להבית אקרמן. צילום: ישראל כהן

מעל 30% מהחולים בסוכרת יסבלו גם מבעיות עור הקשורות למחלה. ד"ר להבית אקרמן, דרמטולוגית ומומחית לרפואת עור, מסבירה

כשבעה אחוזים מכלל האוכלוסייה בישראל חולים בסוכרת. בגילאים מבוגרים הנתון עולה לכדי 15%. העלייה בתוחלת החיים, סוג המזון שאנחנו צורכים ואורח החיים גורם לעלייה מתמדת בחולי הסוכרת. סוכרת הפכה עם השנים לאחת הבעיות הרפואיות השכיחות ברפואה ויש לה השלכות רבות על איברים רבים בגוף ביניהם העור. בין 30-70% מהחולים בסוכרת יסבלו גם מבעיות עור הקשורות למחלה.

ד"ר להבית אקרמן, דרמטולוגית, מומחית לרפואת עור ויועצת מדעית למותג הדרמו-קוסמטיקה סרווה (CeraVe), מסבירה: "חולי סוכרת, חייבים להיות מודעים לתופעות השונות העלולות להופיע ולנסות לטפל בהן במהירות לפני שתחל החמרה וייחלו סיבוכים לא רצויים. לעיתים אחד הסימפטומים הראשונים של סוכרת יהיה דווקא בעור. כידוע, העור הינו האיבר הגדול ביותר בגוף, והוא בעל תפקידים רבים – בין השאר מניעת כניסת מזהמים לתוך הגוף. העור מהווה מעין חוצץ בין האיברים הפנימיים לסביבה החיצונית. על מנת למלא את תפקידו כראוי רצוי שהעור יהיה בריא וחיוני. כמו כן, ישנם מחקרים המצביעים על קשר בין רמות סרמידים נמוכות יותר למחלות דרמטולוגיות".

חלק גדול מהאוכלוסייה סובלת מיובש בעור בדרגות שונות, במיוחד בימי החורף היבשים והקרירים. יובש בעור מפריע לתפקודו התקין, עלול לגרום לחתכים ולסדקים – מה שמהווה מטרד בפני עצמו ואף מעלה את הסיכוי לחדירת מזהמים. בנוסף לכך שעור יבש מהווה מטרד אסתטי ותפקודי הוא לרוב מלווה בגרד טורדני שעלול ליצור סדקים וחתכים. חולי סוכרת עלולים לסבול מיובש בעור בשכיחות גבוהה במיוחד בעיקר בעור כפות הרגליים אבל לא רק. לכן, אם הינכם או בני משפחתכם סובלים מסוכרת, חשוב מאוד שתלמדו איך לסגל שגרת טיפוח וטיפול קבועים בעור על מנת למנוע תופעות חמורות לא רצויות.

להלן מספר טיפים מאת ד"ר אקרמן לחולי סכרת עם בעיות עור. יחד עם זאת, יודגש, כי טיפים אלה אינם מהווים תחליף, בשום צורה ואופן, להיוועצות אישית עם רופא/ה:

מקלחת פושרת – שימו לב, כל אלו הנוטים לבשל את עצמם במקלחת רותחת. מומלץ לחולי סכרת להתקלח עם מים פושרים בלבד, כיוון שמים רותחים מחמירים את היובש בעור. מיד לאחר המקלחת יש למרוח קרם לחות המכיל סרמידים, חומצה היאלורונית וחומרי הזנה לעור. טיפול קבוע מתמשך בעור ימנע ממנו להתבקע, לגרד ולהיסדק.

תחליב רחצה – בשלב הראשון מומלץ להשתמש בסבון (גם לגוף וגם לפנים) המכיל לחות כמו תחליב ניקוי והזנת העור בלחות. תחליב הניקוי המזין המכיל שלושה סוגי סרמידים חיוניים לעור, עושה שתי פעולות במקביל – גם מנקה וגם שומר על לחות גבוהה, מבלי לפגוע בשכבת ההגנה הטבעית של העור.

כפות הרגליים – מומלץ לתת תשומת לב מיוחדת לעור כפות הרגליים. מחלת הסוכרת פוגעת בזרימת הדם לקצוות בגוף ונוצרת ירידה בתחושה. אם מקפידים לטפל בעור כפות הרגליים באופן קבוע ניתן לשמור על בריאותו ואף להזרים את תנועת הדם בעזרת תנועות עיסוי. עור כפות הרגליים נוטה להתעבות ולהיסדק במיוחד במזג אוויר יבש, לכן מומלץ למרוח באופן קבוע קרם לחות מתאים. מומלץ להשתמש בקרם רגליים משקם לעור יבש במיוחד וגבשושי, המעניק לחות ושיקום מיידי לסדקים ויובש קיצוני תוך קילוף עדין של העור. במקרים של הצטברות יובש משמעותית מומלץ להסיר את עודפי העור בעזרת שיוף עדין. במקרה כזה, מומלץ שלא להשתמש בסכין העלול לחתוך ולפצוע את העור, לפציעות כאלו לוקח זמן רב להגליד ולהירפא.

קרטוזיס פילריס – קרטוזיס פילריס זו תופעה שכיחה עבור חולי סוכרת המופיעה בעיקר בזרועות. מדובר בגבשושיות אשר נוצרות מסתימה של נקבוביות השיער על ידי תאים משכבת העור החיצונית הנקראים פקקי קרן. בעזרת תכשיר המכיל שילוב ייחודי של חומצה סליצילית, אוראה וחומצה יפוהיסרוקסית, ניתן לקלף את העור מבלי לגרות אותו. כך בעצם ניתן להסיר בעדינות את העור העודף שסותם את הזקיק ולקבל עור במראה ומרקם חלק יותר.

ד"ר אקרמן מסכמת: "חולי סכרת, שמרו על עצמכם ושמרו על העור שלכם. אפשר לאזן את הסוכרת ולחיות חיים איכותיים ובריאים".