איכילוב גאה

ד
ד"ר רועי צוקר. צילום: איכילוב

בית החולים איכילוב גאה להיות הראשון בישראל שמינה מנהל תחום רפואת להט"ב

בית החולים איכילוב גאה להיות בית החולים הראשון בישראל אשר מינה תפקיד חדש במערכת: "מנהל תחום רפואת להט"ב". את התפקיד ימלא ד"ר רועי צוקר, מומחה ברפואה פנימית ומחלות זיהומיות, שנשלח בעזרת בית החולים איכילוב להתמחות הראשונה בעולם בתחום זה בבית החולים "הר סיני" שבניו יורק.

נושא רפואת הלהט"ב הולך ומתפתח עם השנים במדינות מערביות אשר מבינות כי לקהילה הגאה יש צרכים רפואיים מיוחדים הדורשים התייחסות מעט שונה. רבים מאיתנו שואלים את עצמם – מדוע הקהילה הגאה צריכה רפואה מיוחדת משלה? התשובה לכך הנה שמחקרים בארץ ובעולם מראים שלהט"בים משתמשים הרבה פחות במערכות בריאות ולרוב יגיעו לטיפול רק במצבי "אין ברירה". התוצאה הישירה לכך הנה פחות רפואה מונעת ויותר התפתחות של מחלות רקע ומצבי קיצון רפואיים.

ד"ר רועי צוקר: "לצערנו הרב גם כאשר להט"בים מוכנים כבר להגיע למטפלים רפואיים, לא מעטות הפעמים בהן הם חווים אפליה, או נתקלים במטפלים אשר אינם יודעים לתת את הטיפול המיטבי. בנוסף חשוב לזכור שעולם הרפואה שואף כיום לרפואה יותר הוליסטית, מותאמת אישית, המשלבת בתוכה תרבות ומתאימה את עצמה לאוכלוסיות שונות".

בית החולים איכילוב היה תמיד הבית הראשון לקהילה הלהט"בית ומטופלים בו מעל 1,500 מטופלים טרנסג'נדרים, מעל 2,000 אנשים החיים עם HIV וחלק ניכר מהם מהקהילה הגאה. ד"ר צוקר: "הקהילה הגאה יודעת כי מדובר בבית חם עבורה החל מהביקור במיון דרך המרפאות וכלה במחלקות האשפוז".

ד״ר צוקר, במסגרת תפקידו החדש כמנהל תחום רפואת הלהט"ב, יעזור בחיזוק הנושאים הקיימים בבית החולים אך גם יתרום לפיתוח והבאת משאבים לנושאים, שעדיין לא נעשה בהם מספיק והנהלת בית החולים מבקשת לשים עליהם את הדגש בתקופה הקרובה. למשל, גריאטריה להט"בית, רפואת מתבגרים להט"בית, תחום ההתמכרויות בקרב הקהילה הגאה, ליווי של משפחות גאות, מחקר בתחום הלהט"ב ועוד.

"בתקופה הקרובה אנו אף נצא בהודעה משותפת עם עיריית תל אביב על מיזם", מסכם ד"ר צוקר, "שייקח את נושא רפואת הלהט"ב לשלב הבא – בשאיפה להוות מודל עולמי להנגשת רפואה יותר טובה עבור קהילה זו. אנו מאמינים כי אין מקום טוב יותר מתל אביב בכלל, ובית החולים איכילוב בפרט, כדי ליזום פרויקטים יחודיים מסוג זה".