אבעבועות הקוף בישראל

ד
ד"ר טל פטלון. צילום: מכון המחקר והחדשות של מכבי KSM

שני גברים בשנות השלושים לחייהם, חלו בנגיף שבעבר התפשט רק באפריקה, וכעת גם באירופה וארה"ב. שניהם קיימו יחסי מין לא מוגנים עם גבר לפני ההדבקה

מכון המחקר והחדשנות של מכבי (KSM), פרסם "דיווח מקרה" (case report) ראשון אודות מחלת אבעבועות הקוף בישראל 2022, אשר פורסם אתמול באתר researchsquare (פלטפורמה פתוחה שטרם עברה ביקורת עמיתים). המטרה היא לנתח את מסעות המטופל של שניים מהנדבקים בישראל באבעבועות הקוף ולשרטט ציר זמן של התבטאות המחלה בהתפרצות הנוכחית במדינות מפותחות באירופה, צפון אמריקה וישראל.

מחלת אבעבועות הקוף השתנתה לאורך צירים רבים מאז שהתגלתה בבני אדם בשנות ה-70 של המאה הקודמת. החל באופן ההדבקה, בתחילתה מחיות וכעת הדבקה ישירה בין בני אדם, דרך עלייה חדה בהיארעות בחודשים האחרונים ועלייה בגיל ההתבטאות (אשר בעבר אפיין ילדים וכעת מאפיין מבוגרים צעירים). זאת לצד האיזור הגיאוגרפי, שבסוף המאה הקודמת היה מוגבל לאפריקה (ובעיקר לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו), אך כעת מדובר באלפי מקרים באירופה ובצפון אמריקה.

במחקר תוארו שני מקרים של גברים ישראלים בשנות השלושים לחייהם. המקרה הראשון התאפיין בתסמינים כלליים של מחלה נגיפית לרבות חום, תחושה כללית רעה ובלוטות לימפה מוגדלות, ולאחריהם הופיעו נגעים עוריים. לעומת זאת, המקרה השני החל בהופעת נגעים עוריים, ולאחריהם הופיעו תסמינים אשר כללו חום, כאבי שרירים, חולשה ונפיחות בלוטות לימפה. שני המטופלים דיווחו שקיימו יחסי מין לא מוגנים עם גברים טרם ההדבקה. בשיחות עם המטופלים הוצפו חששות מאי הוודאות לגבי משך המחלה וסיבוכיה, וכן חלקו את החשש הקיים בקהילה הגאה.

"לאור הממצאים, עלינו כמטפלים לספק מידע ולתמוך בתהליכי ההחלמה וההתמודדות על משמעויותיהם", אומרת ד"ר טל פטלון, החוקרת הראשית ומנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, "אנו ממשיכים לעקוב אחר המחלה על-מנת לאפיין אותה בהתבטאותה הנוכחית, לרבות דרכי העברה, גורמי סיכון וההשלכות ארוכות הטווח באם קיימות. כלקח נלמד ממגפת הקורונה, על הקהילה המחקרית להמשיך לחקור ולשתף את המידע מוקדם ככל הניתן, על מנת שנוכל להפיק תובנות מהידע המצטבר, ועל כך אני מודה למטופלים אשר הסכימו להשתתף ולשתף אותנו במסע האישי שהם עוברים".